21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Každé svoje významné dielo poznamenaj znakom kríža. Pamätaj si, že: načo je užitočná čo aj zlatá pečať, ak ňou pečatíš zhnitú slamu? Načo je užitočná Božia pečať – Kristov kríž – ak ho kladieš na čelo či ústa a tvoja duša je plná hniloby a špiny?

~sv. Augustín~

13.03.2007 - o. František Fedor
čítanosť1129 reakcie0
(Share 428 1)


Téma: Ježiš odchádza k Otcovi.

Homília

„ Nech sa vám srdce nevzrušuje ! Veríte v Boha, verte aj vo mňa. ....idem vám pripraviť miesto. Keď odídem a pripravím vám miesto, zasa prídem a vezmem si vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja.“ (Jn 14,1-3)
Je to úryvok z prvej časti rozlúčkovej reči Pána Ježiša pri poslednej večeri. Táto rozlúčková reč musela sa hlboko vryť do jemnej duše apoštola Jána, keď aj asi po 60 rokoch vedel do podrobnosti opísať posledné slová poučenia svojho Majstra. Štvrté evanjelium, ktoré je považované za poslednú knihu Nového Zákona, napísal sv. Ján, keď už mal po osemdesiatke.
Predstavme si Ježiša a jeho apoštolov pri poslednej večeri. Pán Ježiš naznačuje budúci priebeh udalosti; spomína zradu, naznačuje svoj odchod, svoje lúčenie, svoje utrpenie, ale i svoje oslávenie. Apoštoli sú trocha zmätení, nechápu, čo im Ježiš naznačuje. A ak chápu, chápu to všetko po ľudsky, i keď ako verní prívrženci svojho Majstra, až na Judáša. Upozorňuje ich, že musí nastúpiť cestu kam oni nemôžu ísť. Peter sa ho pýta „Pane, kam ideš ?“ Ježiš mu neodpovedá priamo, ale hovorí: „ Kam ja idem, tam teraz za mnou ísť nemôžeš. No pôjdeš za mnou neskôr.“ A tu Peter, najimpulzívnejší z apoštolov, neuvážene vyhlasuje, že veru aj život položí za neho. Jeho nadšenie schladzuje Ježiš upozornením, že ešte pred spevom kohúta ho trikrát zaprie .
A tu prichádza Ježišovi ľúto apoštolov. Sú takí dezorientovaní, trocha vyplašení, plní neistoty a prekvapení, že od nich odchádza. Boli doteraz jeho verní nasledovníci, zanechali všetko, čo mali – domov, rodinu, majetok – a išli za ním. Nesľuboval im veľa na tejto zemi. Dokonca ani stály domov. Keď sa ho pri prvom stretnutí Ondrej s Jánom pýtali: „ Pane, kde bývaš ?“ , odpovedá : „Poďte a uvidíte.“ Iste to bol dočasný príbytok, lebo: „Líšky majú svoje skrýše, vtáky svoje hniezda, ale Syn človeka nemá kde hlavu skloniť.“ (Mt 8,20)
Ako láskavý učiteľ, vodca a priateľ hovorí: „Nech sa vám srdce nevzrušuje. Veríte v Boha, verte aj vo mňa. Dome môjho Otca je mnoho príbytkov.“ Tu na tomto svete im príbytky nesľuboval. „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta !“ Nesľubuje im honosné paláce, aká majú králi a veľmoži. Nesľubuje im pohodlie, ale tvrdú prácu. „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium !“
V tej chvíli vidí v duchu všetko to utrpenie, ktoré jeho verní budú musieť zniesť; prenasledovanie, vláčenie po súdoch, osočovanie. Oznamuje im, že ide im pripraviť miesto: „Keď odídem a pripravím vám miesto, zasa prídem a vezmem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja.“
Áno, aby ste aj vy boli tam, kde som ja ! Verne ste vytrvali so mnou v krušných chvíľach, verne ste ma nasledovali.....budete mať účasť, podiel v mojom kráľovstve !
Drahí bratia a sestry ! Tieto slová hovorí Pán Ježiš aj nám. – Veríte v Boha, verte aj vo mňa ! V dome môjho Otca je mnoho príbytkov. Netreba sa báť, že sa na nás neujde. „Nárok“ na tento príbytok si získavame už tu na tejto zemi. Verným nasledovaním Pána Ježiša v tom povolaní, do ktorého nás Boh povolal. Iste , treba si budovať tu na zemi príbytky pre telo, ale tak, aby som si nevytlačil z neho svoju dušu. Človek sa skladá z tela a duše. Preto, ak sa starám o svoje telo, nesmiem zabúdať na dušu. Ba starosť o dušu je prednejšia a potrebnejšia. Pán Ježiš upozorňuje: „Najprv hľadajte Božie kráľovstvo a ostatné sa vám pridá !“
Šťastný je ten, ku komu príde náš Pán a povie: „Beriem si ťa k sebe, aby si bol tam, kde som ja.“ O to sa usilujme zakiaľ je čas. Nikdy nie je neskoro. Ale už začni teraz ! Nie zajtra, nie o týždeň . Už teraz, aby si sa dožil toho krásneho dňa – prechodu do večného príbytku u Otca!


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet