25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Aby predstavený prevzal zodpovednosť za rast druhých, musí sám kráčať po ceste zrelosti. Musí druhým dovoliť, aby ho viedli a sám musí chcieť rásť.”


~JEAN VANIER~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1517 reakcie0
(Share 313 0)


Téma: Zachej / Život / Lk 19, 1-10

Myšlienky... 12/2002

      Na stenu autobusovej čakárne niekto nalepil nálepku s textom: „JEŽIŠ JE ODPOVEĎ.“ Niekto iný na nálepku pripísal: „A čo je otázka?“
      Ak by sme chceli tomuto anonymnému zvedavcovi odpoveď, zistili by sme, že sa to nedá jednoduchou vetou. Ľudia dávajú mnohé otázky, ktorých „odpoveďou je Ježiš“. Človek, ktorý si zničil život hriechom, sa pýta, či je nejaké odpustenie. Muž, ktorý umiera na rakovinu, sa pýta, či jestvuje život po smrti. Dospievajúci sa pýta, či jestvuje nejaký zmysel života. Ten, ktorý podľahol pokušeniu, by sa rád dozvedel, či jestvuje druhý šanca. Ten, ktorý stratil milovanú osobu, sa pri hrobe pýta, či jestvuje nejaká nádej. Rodičia nepolepšiteľného dieťaťa sa pýtajú, či sa dá predpokladať u neho náprava.
      Toto všetko sú veľmi dôležité a vážne otázky. A na všetky jestvuje odpoveď. A tou odpoveďou je Ježiš Kristus. Keď čítame evanjelium z tohto pohľadu, nachádzame v ňom všetky možné otázky, ktoré trápia ľudské srdce. Ježiš Kristus sa stretol s mnohými ľuďmi svojej doby, ktorí mali skutočne vážne problémy a ťažkosti – počnúc materiálnymi, cez choroby, stretnutie so smrťou až po vážnu otázku bohatého mladíka, ktorá sa týkala večného života. Stretnutie s Ježišom Kristom dalo týmto ľuďom odpoveď na mnohokrát nevyrieknuté otázky, ktorú si kládli pri vnímaní svojej ťažkosti.
      Ježiš je odpoveďou na všetky vážne otázky ľudí. Pre tých, ktorí sa ešte s Ježišom nestretli to môže znieť ako nadnesená náboženská fráza. Kto však zažil stretnutie s Ježišom Kristom, ten sa postaví za toto tvrdenie.
      Pekne to vykresľuje stretnutie Ježiša Krista so Zachejom. Hlavný mýtnik si dával vážne otázky o svojom živote. Zaiste mal všetko, čo si len človek mohol priať. Ale toto všetko bolo poznačené nečestnosťou a krádežou. Ak tomu pridáme otvorenú nenávisť ľudí – veď mýtnici boli považovaní za veľkých hriešnikov a to v tej dobe prinášalo opovrhnutie zo strany ostatných – potom tu boli mnohé vplyvy, ktoré ho nútili dávať si vážne otázky o svojom živote. Napriek tomu sa v jeho živote nestalo nič až do chvíle, kým sa nestretol s Ježišom. V jeho prítomnosti spoznal odpovede na svoje otázky. Spoznal, čo je potrebné urobiť. A hneď spontánne hovorí: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne“ (Lk 19, 8). Doslova obracia svoj život naruby. Zaiste vedel i predtým, že toto by bola správna vec, ale neurobil to. Robí to až po stretnutí s Ježišom. A robí to s radosťou, s ochotou.
      Toto je skúsenosť mnohých ľudí, ktorí zakúsili takéto stretnutie s Ježišom Kristom. Celí šťastní rozprávajú o zmene, ktorá sa odohrala v ich živote. Ťažkosti života mnohokrát ostávajú, ale poznajú už odpoveď na otázky, ktoré vyvolali. Majú iný pohľad na život a to ma obrovský vplyv na ich ďalší život.
      Jack McArdle SS CC rozpráva:
      Spomínam si na stretnutie s mladým mužom, keď opúšťal rehabilitačné stredisko pre alkoholikov. Bolo to pred niekoľkými rokmi. Prišiel tam iba deň pred tým a kráčal preč už skoro ráno na ďalší deň.
       „Viete, čo chceli odo mňa aby som urobil?“ zveril sa mi trasľavým šepotom. „Chceli zmeniť celý môj životný štýl.“
      Úbohý mladík to všetko videl ako neuveriteľne ťažké a vypadol odtiaľ tak rýchlo, ako mohol.
      V skutočnosti si tento človek vybral ďaleko ťažšiu cestu, a cesta, ktorá mu bola ponúkaná, bola oveľa ľahšia a obsahovala nádej pre oveľa viac lásky a šťastia v živote, ako tá, ktorú si vybral nasledovať. (Jack McArdle SS CC, 150 príbehov pre kazateľov a učiteľov, (bez údajov), s. 23.)
      Ježiš je odpoveďou na všetky otázky človeka. Nájsť túto „odpoveď“ znamená nájsť novú a ľahšiu cestu života.
27.05.2011 | Čítanosť(4605)
Téma: Istota / Človek / Život
27.05.2011 | Čítanosť(717)
Téma: Srdce / Zachej
26.06.2003 | Čítanosť(3110)
Život – zmysel života
12.06.2003 | Čítanosť(2232)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2142)
Lk 19, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet