26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nie je nič krajšie a radostnejšie, ako zamestnávať naše pohľady nazeraním na toho, kto nás tak veľmi miluje a v ktorom je všetko dobro.”

~sv. Terézia Avilská~

13.01.2007 -
čítanosť787 reakcie0
(Share 222 0)


Téma: Flp 4,4.5 / Sof 3,17

Výstrižky

Príhovor Benedikta XVI. pred nedeľnou modlitbou Anjel Pána TK KBS, RV ls; pz

Vatikán (17. decembra2006, RV) - Pápež Benedikt XVI. sa dnes napoludnie pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na námestí sv. Petra vo Vatikáne, mariánsku modlitbu Anjel Pána. Pred ňou sa im prihovoril:

„Drahí bratia a sestry, V dnešnú tretiu adventnú nedeľu nás liturgia pozýva k radosti v duchu a to prostredníctvom slávnostnej antifóny, ktorá pochádza z listu apoštola Pavla: „Radujte sa v Pánovi“. „Ustavične sa radujte v Pánovi! … Pán je blízko” (por. Filip 4,4.5). Podobne aj v prvom čítaní sme počuli pozvanie k radosti. Prorok Sofoniáš na konci VII. storočia pred Kristom sa obracia na mesto Jeruzalem a na jeho obyvateľov so slovami: „Plesaj, dcéra Siona, jasaj Izrael, teš a raduj sa z celého srdca, dcéra Jeruzalema! Uprostred teba je Pán, tvoj Boh, spásonosný hrdina“ (Sof 3,14.17). Podobne aj Boh je tu predstavený s podobnými pocitmi: „Zajasá nad tebou od radosti, obnoví svoju lásku, výskať bude od plesania“ (Sof 3,17). Tento prísľub sa naplno uskutočňuje v tajomstve Vianoc, ktoré budeme o týždeň sláviť a ktoré nás pozývajú k obnove nášho života a dejín práve „dnes“.

Radosť, ktorú liturgia opäť prebúdza v srdciach kresťanov nie je rezervovaná iba im: je to prorocká správa, ktorá je určená celému ľudstvu a osobitným spôsobom tým najchudobnejším, v tomto prípade najchudobnejším v radosti! Myslíme na našich bratov a sestry, zvlášť na Blízkom Východe, v niektorých oblastiach Afriky a na iných častiach sveta, kde podstupujú drámu vojny: akú radosť môžu prežívať? Aké budú ich Vianoce? Myslíme na mnohých chorých a ľudí osamotených, ktorí sú skúšaní nielen fyzickým ale aj duševným spôsobom, pretože nezriedka sa cítia byť opustení: ako zdieľať radosť s nimi tak, aby sme zároveň nestratili rešpekt pred ich utrpením? Myslíme však aj na tých, - osobitne na mladých – ktorí stratili skutočný zmysel pre radosť a márne ju hľadajú tam, kde ju nájsť nemožno: v horúčkovitom hľadaní seba potvrdenia a úspechu, vo falošnej zábave, v konzumizme, vo chvíľach opojenia, v umelom raji drog a v akejkoľvek inej forme odcudzenia sa. Nemôžeme tieto dramatické skutočnosti nevložiť do kontrastu s pozvaním dnešnej liturgie k radosti. Podobne ako v časoch proroka Sofoniáša patrí toto Pánovo pozvanie privilegovaným spôsobom práve tým, ktorí sa nachádzajú v skúškach, „ľuďom zranených životom a sirotám bez radosti“. Pozvanie k radosti nie je posolstvom, ktoré by nás odcudzilo sebe samým, ani nie je sterilným utišujúcim prostriedkom, ale naopak, je to proroctvo spásy, je to výzva k záchrane, ktorá začína vnútornou obnovou.

Kvôli premene sveta Boh si vybral pokorné dievča z galilejského mestečka, Máriu z Nazareta, a obrátil sa na ňu s týmto pozdravom: „Raduj sa, plná milosti, Pán je s tebou“. V týchto slovách spočíva tajomstvo opravdivých Vianoc. Boh ho opakuje Cirkvi a každému z nás: Radujte sa, Pán je blízko! S Máriinou pomocou ponúknime seba samých s pokorou a odvahou, aby svet mohol prijať Krista, ktorý je prameňom opravdivej radosti.“

01.03.2005 | Čítanosť(701)
Téma: Flp 4, 4
16.06.2003 | Čítanosť(1639)
Flp 4, 1-23


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet