24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Majte nádej, lebo nádej prejde z vás do budúcich pokolení a oživí ich. Ale ak vo vás umrie, budúce pokolenia budú z mŕtvych ľudí.

~Juliusz Slowacki ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1319 reakcie0
(Share 320 0)


Téma: Hriech / Spása / Zachej / Lk 19, 1-10

Myšlienky... 7/2002

      Každý z nás vyhľadá lekára, keď sa objavia zdravotné problémy. Možno, že najprv začíname so samoliečbou: vezmeme nejaké tabletky, dáme obklady, pijeme čaj z liečivých rastlín. No ak ťažkosti neustupujú povieme: „Je čas navštíviť lekára.“ Očakávame, že nám stanoví správnu diagnózu a predpíše dobré lieky. Niekedy nás lekár odkáže na nejakého špecialistu, u ktorého postúpime sériu vyšetrení, aby sa zistil dôvod našich zdravotných ťažkostí. Tieto okamihy sprevádza tak trochu obava, pretože nevieme odhadnúť nakoľko je náš stav vážny.
      Zachej bol v podobnej situácií. Zaiste nemal zdravotné problémy, keď bol schopný vyškriabať sa na strom. No v duchovnej oblasti vnímal celý rad problémov. Aj keď mal hojnosť všetkého, bol spoločnosťou odstrčený kdesi na okraj. Cítil odmietanie zo strany ľudí, cítil, že je izolovaný... Toto všetko spôsobovalo prázdnotu v jeho srdci. Ako vieme o tomto jeho rozpoložení?
      Sväté písmo nám hovorí, že bol mýtnikom – výbercom daní, dokonca hlavným mýtnikom. V dobe Ježiša Krista ľudia nenávideli mýtnikov. Keď sa Spasiteľ vydal do jeho domu zástup šomral: „Vošiel k hriešnemu človekovi!“ (Lk 19, 7). Prvým dôvodom tejto nenávisti je, že Zachej pracoval pre Rimanov. Židia boli prinútení platiť dane rímskej vláde. Boli z toho nešťastní, ale nemali na výber. Preto všetci, ktorí vyberali tieto dane, boli považovaní za kolaborantov, pretože pomáhali nepriateľom. Druhý dôvod nenávisti nachádzame v slovách Zacheja, keď pripustil, že pri výbere daní postupoval nespravodlivo, že mnohých oklamal. Ľudia ho preto právom považovali za zlodeja. Keď sú mýtnici spomenutí v evanjeliu, tak vždy spolu s „hriešnikmi“ a „prostitútkami“. Sú daní na jednu úroveň. Zákonníci ich dávali na jednu úroveň s lupičmi. Zachej bol pritom hlavným mýtnikom, teda hlavným šéfom, a preto bol ešte viac v nenávisti u ľudí.
      Je celkom pochopiteľne, že Zachej toto všetko intenzívne vnímal. Nemohol prehliadnuť odmietanie zo strany ľudí. Nemohol nevnímať svoju osamelosť. A ani veľké bohatstvo nemohlo uspokojiť jeho túžbu zbaviť sa tejto osamelosti.
      Toto jeho rozpoloženie vysvetľuje, prečo tak veľmi túžil vidieť Ježiša. Počul o ňom už tak veľa a chcel ho vidieť osobne. Táto túžba ho prinútila vyliezť na strom i keď tým riskoval výsmech celého zástupu.
      Stretnutie s Ježišom ho úplne zmenilo. Uvedomil si dôležitú vec: Ježiš ho hľadal. Bol na strome, keď Ježiš išiel okolo. Sv. Lukáš hovorí, že „keď Ježiš prišiel na to miesto, pozrel sa hore“ (Lk 19, 5). Pozrel sa hore a prihovoril sa k nemu. Je zjavné, že Ježiš hľadal Zacheja. Zastal, pozrel sa na neho a prihovoril sa k nemu... a poznal jeho meno... Ide o naplnenie slov proroka Jeremiáša: „Budete ma hľadať a nájdete ma; ak ma budete hľadať celým svojím srdcom“ (Jer 29, 13). Boh sa s nami nehrá na skrývačku. Chce, aby sme ho poznali – ako svojho Stvoriteľa a Boha.
      I dnes človek hľadá Boha. Používame mnoho ciest, aby sme našli Boha. Myslíme si, že to záleží len na našom úsilí. Pravdou však je, že Boh zostupuje medzi ľudí, aby sa dal spoznať. Ježiš Kristus hovorí: „Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo“ (Lk 19, 10).
      Kresťanstvo hovorí, že Boh hľadá človeka. Ak chce človek nájsť Boha a odmieta prijať fakt, že Boh je ten, ktorý prvý hľadá človeka, má pred sebou mnoho prekážok: limitovaná myseľ, inteligencia, jazyk... Ak sa hráme s Bohom na skrývačku, kto asi vyhrá? Keď sa „skrýva Boh“ človek ho môže nájsť. Môže však Boh nájsť človeka, ktorý sa „pred ním skrýva“?
      Veľmi pekne o tom hovorí žalmista:

       „Pane, ty ma skúmaš a vieš o mne všetko;
      ty vieš, či sedím a či stojím.
      Už zďaleka vnímaš moje myšlienky:
      či kráčam a či odpočívam, ty ma sleduješ.
      A všetky moje cesty sú ti známe.
      Hoci ešte slovo nemám ani na jazyku,
      ty, Pane, už vieš, čo chcem povedať.
      Kam môžem ujsť pred tvojím duchom
      a kam utiecť pred tvojou tvárou?
      Ak vystúpim na nebesia, ty si tam;
      ak zostúpim do podsvetia, aj tam si.
      Keby som si povedal: „Azda ma tma ukryje
      a namiesto svetla ma zahalí noc,“
      pre teba ani tmy tmavé nebudú
      a noc sa rozjasní ako deň.
      Tebe je tma ako svetlo.
      Veď ty si stvoril moje útroby,
      utkal si ma v živote mojej matky.
      Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne;
      všetky tvoje diela sú hodny obdivu
      a ja to veľmi dobre viem“ (Ž 139, 1-4.7-8.11-14).
      Možno, že sa cítime „malí“ a cítime potrebu „vyliezť na strom“, aby sme uvideli Ježiša. Je však úžasné vedieť, že Boh o nás vie. Je úžasné vedieť, že Ježiš nás prichádza hľadať a zachrániť. On je náš Spasiteľ. Neskrývajme sa pred ním.
25.06.2003 | Čítanosť(4433)
Téma: Hriech
26.08.2003 | Čítanosť(1860)
Téma: Hriech / Maličkosti
04.10.2003 | Čítanosť(2324)
Hriech
12.06.2003 | Čítanosť(2232)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2142)
Lk 19, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet