23.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ak by Kristus zajtra ráno zaklopal na tvoje dvere, spoznal by si ho?”

~RAOUL FOLLEREAU~

08.01.2007 - Miron
čítanosť683 reakcie0
(Share 213 0)


Téma: Mk 11, 24

Úvaha

„Verte, že všetko, o čo v modlitbe prosíte, ste už dostali a budete to mať.“ (Mk 11,24)

„Ukončil som hodinu náboženstva. So žiakmi 8. ročníka ZŠ som rozoberal tému: Úcta k životu – 5. Boží príkaz – nezabiješ. Zamerali sme sa zvlášť na eutanáziu a zabíjanie nenarodených detí.
Po modlitbe žiaci odišli. Ukladal som si knihy do kufríka a chystal som sa odísť. Cez pootvorené dvere počujem z chodby dievčensky hlas. Niekto sa modlí Zdravas Mária. Vedľa je vyučovanie rím. kat. náboženstva, iste nejaká žiačka si opakuje túto modlitbu. Asi mali za úlohu sa ju naučiť, myslím si. Ale modlitbu už opakuje iný hlas.
Vyjdem na chodbu. V ohradenej časti chodby, ktorá slúži ako šatňa stoja v kruhu tri žiačky z 2. alebo 3. triedy. Držia sa za ruky, hlávky mierne zaklonené, očká privreté a hlasno sa modlia. Každá trikrát Zdravas, raz spoločne a takým istým spôsobom Sláva Otcu. Pristavujem sa pri nich, chcem sa opýtať, prečo sa takto modlia. Vidím, že okolie nevnímajú. Sú úplne pohrúžené do modlitby. Odchádzam, nebudem ich vyrušovať. Som asi v polovici schodov, keď sa prestali modliť. Vraciam sa k nim.
„Dievčatká, tak pekne ste sa modlili, čo to bolo ?“ pýtam sa. Usmejú sa na mňa a jedna, tá zhovorčivejšia, vraví: „Jedna teta nemôže mať deti, veľmi po nich túži a my sme sa modlili, aby Pán Boh jej ich požehnal.“
„To vás niekto prosil, aby ste sa za to modlili?“ –
„Áno, pani katechétka“, vravia. „ Veľmi pekne a úprimne ste sa modlili“, chválim malé slečny. „Panna Mária iste prednesie vaše prosby svojmu Synovi.“
Žiačky (neskôr som zistil, že to boli tretiačky a jedna druháčka) asi ešte nepoznajú prísľub Pána Ježiša : „Verte, že všetko, o čo v modlitbe prosíte, ste už dostali a budete to mať,“ ale podľa neho konajú, veria a dúfajú.
Pred chvíľou sme sa so žiakmi zamýšľali nad tým, koľko azda vzácnych ľudí bolo zabitých pred narodením,. Možno boli medzi nimi vedci, ktorí by už boli vynašli liek proti rakovine... ekonómovia, ktorí by boli vyriešili problém hladu vo svete...politici, ktorí by odstránili nepriateľstvo medzi národmi.
A prečo sa nenarodili ? Či azda nie preto, že málo sme sa modlili, málo prosili o mier na zemi, o pokoj medzi národmi, o úctu k životu, o lásku k blížnemu ? Nie dosť naliehavo sme sa modlili, aby matky a vôbec rodičia pochopili, že dieťa je dar Boží, aby mali viac odhodlania k obetiam, ku krížom rodinného života.
Aký paradox ! Jedny majú. nechcú, zabíjajú. Druhé nemajú, chcú, prosia.... Pane daj, aby tí rodičia, ktorí prijímajú svoje deti ako tvoj dar, rodili deti, ktoré by nahradili pred narodením zabitých vedcov, ekonómov, politikov...
Teraz, keď rinčia zbrane, keď politici a vládcovia štátov, si myslia, že zlo vo svete sa dá vykynožiť väčším zlom, netreba sa nám postaviť do kruhu, chytiť sa za ruky, pozdvihnúť hlavy a prosiť Pána ?
Pane, udeľ svetu pokoj ! Nielen v mysliach politikov, vojvodcov, ale v srdciach všetkých ľudí. Vzbuď lásku a úctu k životu, aby čím skôr sa splnilo Izaiášovo proroctvo:
„Národ proti národu nezdvihne meč, a nebudú sa viac priúčať boju.“ (Iz 2,4).
O desať mesiacov mi zvoní telefón. Katechétka mi oznamuje, že Pán vyslyšal modlitbu detí. Pani porodila dievčatko – Martinku – vymodlenú, vyprosenú.
Vďaka ti, Pane, za všetkých ktorí proti nádeji veria v Teba, v Tvoju moc, silu a dobrotu !

15.11.2006 | Čítanosť(980)
Téma: Mk 11, 14
12.06.2003 | Čítanosť(2371)
Mk 11, 12-26
12.06.2003 | Čítanosť(2139)
Mk 11, 27-33
12.06.2003 | Čítanosť(1873)
Mk 11, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet