24.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Život môže byť pochopený len vtedy, keď naň hľadíme späť, ale žitý iba vtedy, keď pozeráme dopredu.”

~SOREN KIERKEGAARD~

30.12.2006 - Miron
čítanosť999 reakcie0
(Share 204 1)


Téma: Narodenie Presvätej Bohorodičky / Lk 10, 38-42; 11, 27-28

Homília

AI      Mnohé dobré úmysly a diela stroskotajú len preto, že človek nemá dosť vytrvalosti, aby ich úspešne dovŕšil. Ak by sme chceli vymenovať dôvody nenaplnenia mnohých predsavzatí, ktoré sme si v živote dali, tak nedostatok vytrvalosti by patril k tým najhlavnejším.
      Azda preto sa športové alebo pracovné tímy zostavujú tak, aby v nich nechýbala silná a vytrvalá osobnosť, ktorá môže silou svojho príkladu pritiahnuť k väčšiemu výkonu tých, ktorí sú v tíme slabší.
KE      Túto múdru taktiku môžeme použiť aj v duchovnom živote. Uvedomujeme si, že potrebujeme silnú a vytrvalú osobnosť, ktorá nás bude svojím príkladom motivovať k vytrvalosti na našej ceste k nebu. Dnešný sviatok nám túto osobnosť predstavuje – je ňou Presvätá Bohorodička.
DI      Je vzorom vytrvalého človeka. Od mala si volí Boha ako svoje všetko a zostáva mu verná po celý život. Zasväcuje sa mu vo svojom panenstve ešte ako dieťa, no nebojí sa stať matkou, keď si to Boh želá. Stáva sa Ježišovou matkou, ale ostáva pannou. Vytrvá aj vtedy, keď je Jozef na pochybách, keď privádza Syna na svet v maštali, keď s ním uteká do Egypta, keď ho na tri dni stráca.
      Vytrvá v láske k Bohu a jeho vôli, pričom svoje tajomstvo skrýva tridsať rokov. A počas troch rokov necháva, aby Ježiš plnil svoje poslanie. Jej stálosť v tom, že sa neodklonila od cesty, ktorú jej určil Boh, je taká veľká, že vládala stáť na nohách aj v mori bolesti pri ukrižovanom Ježišovi. A potom po zmŕtvychvstaní, jej miesto je v srdci rodiacej sa Cirkvi a pretrváva vo svojej láske k Bohu, až kým nenadíde čas jej nanebovzatia. (Podľa: LUBICHOVÁ, CH.: Slovo života, november 1995.)
PAR      Vytrvalosť je úsilie s nasadením všetkých svojich síl priviesť do konca všetko, k čomu sa po dôkladnom uvážení človek rozhodne. Pre nás, kresťanov, je vytrvalosť vynikajúcou čnosťou, ktorá nám umožňuje kráčať životom podobne ako Presvätá Bohorodička.
      Je veľa podnetov, ktoré počas života vyvolávajú v našich srdciach túžbu po svätosti, po dosiahnutí neba. No bez čnosti vytrvalosti táto túžba pomaly chladne a umiera. Ak však vytvoríme tím – Presvätá Bohorodička a my – budeme mať pred sebou jej neustály príklad, ktorý nám pomôže prekonať chvíle znechutenia, apatie, chvíle, kedy naša slabá vôľa nebude schopná sama nás pohnúť k žiadnemu dobrému dielu.
MY      Žil istý zametač ulíc, ktorý svoju prácu vykonával svedomito a s radosťou. Keď zametal ulice, konal tú prácu pokojne, systematicky a precízne. Počas dlhých rokov práce získal mnohé skúsenosti, o ktoré sa rád podelil so svojimi poslucháčmi. Tu je jedna rada od múdreho zametača:
      Niekedy má človek pred sebou veľmi dlhú ulicu. Vtedy si povie: Bože môj, ja tu ulicu nikdy nedokončím. Potom sa začne ponáhľať, začína byť nervózny a nakoniec padá od únavy. Ulica však čaká na jeho metlu. Toto je zlá metóda. Treba myslieť len na najbližší krok, na najbližší nádych, na najbližší pohyb metly. To prináša radosť. Takýmto spôsobom ani nezbadáš, ako krok za krokom prejdeš celú ulicu. (WOJTOWICZ, K.: O kázni a dáždnikoch. Bratislava : Lúč, 1991, s. 43.)
ADE      Príklad života Presvätej Bohorodičky nám dáva rovnakú radu. Vedie nás k sústredenosti na prítomný okamih, aby sme ho prežili naplno podľa vôle nebeského Otca.
      Prijmime dnes, keď slávime sviatok narodenia Presvätej Bohorodičky, výzvu k pestovaniu čnosti vytrvalosti a pozvime ju do svojho života, aby sa tak pre nás stala posilou v chvíľach, keď nás premáha naša slabosť.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet