15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    V tisíc prípadoch, ktoré som pozoroval, modlitba bola zdrojom duševného šťastia.

~psychológ James Leube ~

30.12.2006 - Miron
čítanosť953 reakcie0
(Share 200 0)


Téma: 15. nedeľa po ZSD / Mt 22, 35-46

Homília

AI      Zaiste mi dáte za pravdu, že príkazy a rôzne nariadenia nepatria medzi obľúbené veci. Ale uvedomujeme si ich potrebu. Keby napríklad vodiči automobilov odmietli zachovávať dopravné predpisy, na cestách by nastal veľký chaos. Boli by sme svedkami mnohých nebezpečných kolízií, ktoré by zaiste neostali bez následkov v podobe zranených i mŕtvych ľudí. Zákony, príkazy a nariadenia – to všetko sleduje dobro človeka. Neposlušnosť vystavuje človeka mnohým nebezpečenstvám, ktorým sa len ťažko dokáže vyhnúť. Je však najhoršie, ak takáto neposlušnosť vládne v duchovnej rovine. Následky sú priam katastrofálne. Svet okolo nás nám o tom dáva priveľa dôkazov na to, aby sme o tom mohli pochybovať.
KE      Evanjelium dnešnej nedele nám dáva riešenie pre túto situáciu. Pripomína nám najväčšie prikázanie – milovať Boha a milovať blížneho. Poslušnosť tomuto zákonu môže nielen vniesť poriadok do nášho sveta, ale môže ho urobiť i krásnym i bezpečným. Poslušnosť tomuto zákonu môže svet zmeniť.
DI      Zdá sa však, že príkaz lásky k Bohu je pre mnohých ľudí ťažkým orieškom. Zaiste nikto nepovie: „Ja Boha nemilujem.“ Je však mnoho tých, ktorí si pri vyznaní „ja milujem Boha“ uvedomujú, že ide skôr o správnu odpoveď na otázku z katechizmu než o vyjadrenie toho, čo sa odohráva v ich srdci. V takomto prípade však ťažko ide o takú lásku, ktorá by mohla spôsobiť nejakú zmenu. Milovať Boha je niečo úplne iné, než o Bohu len vedieť.
      Nemôžeme milovať to, čo nepoznáme. Ak chceme naplno uviesť do života prvú časť najväčšieho prikázania – lásku k Bohu, potrebujeme najprv čo najlepšie spoznať svojho Pána. Nikdy sa nám to tu na zemi nepodarí dokonale. Ale aj skrze toto nedokonalé poznávanie dôjdeme k úžasnému objavu: Boh miluje nás. Pri objavovaní rôznorodosti jeho lásky, keď odkryjeme kanály jeho dobroty, cez ktoré do nášho života prúdia rôzne dary, dochádza k dôležitému okamihu v živote človeka: Človek odpovedá na Božiu lásku. Spontánna vďačnosť a chvála Boha je na začiatku nového vzťahu ku Bohu, kedy už človek nielen o Bohu vie, ale ho i pozná a miluje. A táto láska sa prejavuje v celej rôznorodosti života. Každé rozhodnutie, práca i oddych, slová i mlčanie, to všetko je poznamenané a podmienené prítomnosťou tejto lásky.
      Kto sa vydá na túto cestou, zakrátko vydá svedectvo, že v jeho živote nastali veľké zmeny. A tiež zdôrazní, že láska k Bohu zmenila aj jeho vzťahy s blížnymi – naplnenie príkazu lásky k Bohu vedie k naplneniu príkazu lásky k blížnemu. Nie je to cesta bez ťažkostí, ale čo sú ťažkosti pre toho, kto miluje?
PAR      Filozof Rufus Jones vo svojej autobiografii spomína na udalosť z detstva, ktorá napriek svojej jednoduchosti vniesla svetlo do jeho života, stala sa bodom zlomu a ovplyvnila celú jeho budúcnosť.
      V ten deň jeho rodičia kamsi odchádzali a prikázali mu, aby ostal doma a pokosil trávnik. No len čo začal išli okolo priatelia a volali ho so sebou na ryby. Naliehali a sľúbili, že keď sa vrátia, pomôžu mu s trávnikom. Ale – ako každý rybár vie – na rybačke je ťažko ustriehnuť čas, zvlášť keď ryby berú.
      Malý Rufus sa vrátil domov až za tmy. Matka ho čakala. Potichu, bez slova ho viedla do jeho izby. Vedel, čo si zaslúži a tak nepovedal ani slovo na svoju obhajobu. „Ale potom,“ ako píše, „stal sa zázrak. Matka ma posadila do kresla, kľakla si, položila svoje ruky na mňa a začala Bohu o mne rozprávať. Rozprávala mu svoj sen o tom, ako by mal môj život vyzerať. Vykreslila ma ako chlapca a muža, ktorý, ako dúfala, naplní jej nádeje. Povedala aj to, ako som ju sklamal. Modlila sa: Ó, Bože! Vezmi si tohto môjho chlapca a urob z neho chlapca a muža, ktorý ti bude hlboko oddaný. Potom sa naklonila, pobozkala ma a nechala ma samého v tichu s Bohom.“
      V ten deň sa jeho život zmenil...
      Čo spôsobilo túto zmenu? Láska jeho matky!
MY      Bratia a sestry! Dovoľme posolstvu dnešného evanjelia, aby nás vyprovokovalo ku skúmaniu nášho vnútra. Pokúsme si dať úprimnú odpoveď na otázku: Milujem naozaj Boha alebo o ňom iba viem? Hľadanie odpovede na túto otázku nás privedie k Bohu a k poznaniu jeho lásky k nám. To môže byť pre niekoho chvíľa, kedy sa medzi ním a Bohom zrodí nový vzťah, vzťah lásky. Pre iného to môže byť chvíľa, kedy nanovo potvrdí to, čo sa usiluje žiť v svojom živote. V každom prípade to bude okamih, ktorý spôsobí mnoho krásnych zmien nielen v našom vnútri, ale i v živote blížnych okolo nás a v celej spoločnosti.
ADE      Mnoho ľudí trápi chaos v našom svete. Mnohí ľudia vymýšľajú rôzne projekty na nápravu tohto neporiadku. My poznáme správne a účinné riešenie. Závisí len na nás, či ho použijeme.

      15. nedeľa po ZSD

28.09.2010 | Čítanosť(2493)
Téma: Mt 22, 29-30
12.06.2003 | Čítanosť(3032)
Mt 22, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(2861)
Mt 22, 34-46
12.06.2003 | Čítanosť(2698)
Mt 22, 23-33


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet