23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Kde je láskavosť, tam veľmi rýchlo rastie svätosť. Ešte nikdy som nepočula, žeby láskavé duše zišli z cesty. Svetu chýba predovšetkým nežnosť a láskavosť.”

~MATKA TERÉZIA~

30.12.2006 - Miron
čítanosť1087 reakcie0
(Share 203 0)


Téma: 14. nedeľa po ZSD / Mt 22, 2-14

Homília

AI      Dejiny ľudstva sú veľmi zaujímavé. Kto ich pozná, dokáže sa poučiť z chýb, ktoré v jednotlivých úsekoch histórie spôsobili ľudstvu ťažkosti a mnohým ľuďom dokonca i smrť.
KE      Podobenstvo o svadbe kráľovho syna rozpráva o dejinách spásy. Je to pre nás šanca, aby sme spoznali chyby, ktorých sa ľudia v tomto smere dopustili a poučili sa z nich.
DI      Podobenstvo je priam nabité udalosťami. Pozvaní hostia opakovane odmietli prísť na svadobnú hostinu kráľovho syna. Jedni sa vyhovárali na povinnosti, ktoré ľahko mohli počkať, iní zas dokonca siahli sluhom, ktorí prinášali opätovné kráľovo pozvanie, na život. Je pochopiteľné, že takýto postoj musel kráľa rozhnevať. „Poslal svoje vojská, vrahov zahubil a ich mesto podpálil“ (Mt 22, 7). Potom kráľ prikázal sluhom, aby vyšli na rázcestia a priviedli na svadbu všetkých, ktorých nájdu. Sluhovia počúvli „a svadobná sieň sa naplnila hosťami“ (Mt 22, 10). Keď však kráľ prišiel pozrieť si svadobných hostí, zbadal tam jedného bez svadobného rúcha. Bola to chyba, na ktorú doplatil. Kráľ rozkázal sluhom: „Zviažte mu nohy i ruky a vyhoďte, ho von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami. Lebo mnoho je povolaných, ale málo vyvolených“ (Mt 22, 13-14).
      Je správne, ak v tejto chvíli vyslovíme otázku, ktorá sa nám tisne na jazyk: „Prečo tohto hosťa postihol taký ťažký osud. Veď bol vlastne nečakane pozvaný na hostinu?“ Táto otázka nám pomôže hlbšie pochopiť zmysel podobenstva. Aj keď sa udalosti z podobenstva odohrávajú akoby v jednom dni, zobrazujú v skratke celé dejiny spásy. Pozvaní hostia, ktorí odmietli prísť na svadbu predstavujú vyvolený národ, ktorý odmietol Spasiteľa a tým aj pozvanie do nebeského kráľovstva. Preto stratil výsadu vyvoleného národa a Boh sa obrátil s pozvaním ku všetkým ľuďom. Každý je pozvaný. Je potrebné si uvedomiť, že doba od pozvania na „rázcestí“ po príchod pozvaného do „svadobnej siene“ môže byť dlhá. Trvá do okamihu telesnej smrti človeka. Z tohto pohľadu sa už nebudeme čudovať kráľovi, ktorý zo svadobnej siene dal vyhnať človeka, ktorý prišiel bez svadobného obleku.
PAR      Zaiste chápeme, že do tohto podobenstva je zahrnutý každý z nás. Vieme, že pozvanie do nebeského kráľovstva je darom nebeského Otca. Náš pozemský život je prípravou na vstup do „svadobnej siene“. Bolo by nemúdre prísť tam bez „svadobného rúcha“. Svätý apoštol Pavol nám preto radí: „Ako Boží vyvolenci, svätí a milovaní, oblečte si hlboké milosrdenstvo, láskavosť, pokoru, miernosť a trpezlivosť. Znášajte sa navzájom a odpúšťajte si, ak by mal niekto niečo proti druhému. Ako Pán odpustil vám, tak aj vy! Ale nad všetko toto majte lásku, ktorá je zväzkom dokonalosti!“ (Kol 3, 12-14).
      Takéto oblečenie určite bude spĺňať kritéria „svadobného odevu“.
MY      Austrálski vojaci majú vo svojom znaku dve zvieratá – emu, vták príbuzný pštrosovi a klokana. Tieto zvieratá boli vybrané pre jednu spoločnú vlastnosť, ktorá je všetkým Austrálčanom známa. Ani emu ani klokan nemôžu ísť dozadu, ale iba dopredu. Trojprsté končatiny emu nedovoľujú kráčať dozadu a klokanovi tomu prekáža jeho mohutný chvost.
      Tento znak je tak vhodný aj pre tých, ktorí sa rozhodli prijať pozvanie nebeského Otca do nebeského kráľovstva. Kráčajme vždy dopredu a nevracajme sa na cesty hriechu a neposlušnosti, ktoré sme opustili.
ADE       Múdro si počína ten, kto sa vie poučiť z histórie. Dokáže sa vyhnúť mnohým chybám, ktoré by mu spôsobili ťažkosti a možno i smrť. Ak sa dokážeme poučiť z dnešného podobenstva, ktoré nám hovorí o dejinách spásy ľudstva, určite sa budeme vedieť vyhnúť chybám, pre ktoré by sme mohli prísť o dar večného života.

      14. nedeľa po ZSD

28.09.2010 | Čítanosť(2576)
Téma: Mt 22, 29-30
12.06.2003 | Čítanosť(3078)
Mt 22, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(2912)
Mt 22, 34-46
12.06.2003 | Čítanosť(2738)
Mt 22, 23-33


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet