19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Modlitba je sila pre telo, istota pre dom. Je pečať panenstva, vernosť manželstva, výzbroj cestujúcich, stráž odpočívajúcich. Modlitba je obhajkyňa súdených, útecha verných, radosť radujúcich sa. Modlitba je rozhovor s Bohom, zjednotenie s anjelmi, odvrátenie zla, návrat hriešnikov.”

~SV. EFRÉM SÝRSKY~

30.12.2006 - Miron
čítanosť1013 reakcie0
(Share 250 0)


Téma: 6. nedeľa po ZSD / Mt 9, 1-8

Homília

AI      Ľudia, ktorí si všímajú svojich blížnych v rôznych situáciách, ktoré život prináša, dokážu sa mnohokrát inšpirovať peknými spôsobmi, ktoré vypozorujú v ich postojoch a činoch.
KE      Podobnú inšpiráciu nám dnes ponúka úryvok z evanjelia podľa svätého Matúša.
DI      Pozastavme sa preto nad tým, čo predchádzalo zázraku uzdravenia ochrnutého. Ježiš Kristus sa vrátil z Gadarského kraja. „Tu mu priniesli ochrnutého človeka, ktorý ležal na lôžku“ (Mt 9, 2). Svätý Marek túto udalosť popisuje trošku obšírnejšie. Hovorí, že ochrnutého priniesli štyria a že pre veľký zástup museli ochrnutého spustiť k Ježišovi otvorom v streche (porov. Mk 2, 1-12). No nič to nemení na fakte, že pre ochrnutého boli títo ľudia skutočným požehnaním. A hoci v evanjeliovom úryvku sú im venované iba dve vety, predsa nám to stačí na odkrytie niekoľkých pekných a nasledovaniahodných čŕt.
      Tou prvou je zaiste láska. Neboli egoistickí. Mohli sa sami rozbehnúť k Ježišovi a prosiť o vyriešenie vlastných problémov a ťažkostí, ktorých má každý človek dosť. Nemysleli na seba, lebo videli, že ich blížny je vo väčšej biede, než sú oni a sám si nie je schopný pomôcť. A čo je láska, ak nie to, že človek myslí viac na druhého, než na seba?
      Druhú črtu nám odkrýva svätý evanjelista Marek, keď opisuje ich vynaliezavosť pri zdolávaní prekážky v podobe zástupu, pre ktorý sa nemohli dostať k Ježišovi.
      Tretiu črtu nájdeme v Ježišovej reakcii na ich počínanie: „Keď Ježiš videl ich vieru...“ (Mt 9, 2). Je to viera, ktorú mali v srdci a ktorá vyvolala zázrak uzdravenia chorého.
PAR      Skúsme sa inšpirovať ich príkladom. Veď v okruhu každého jedného z nás je mnoho ochrnutých ani nie tak na tele, ako skôr na duši, pre ktorých sa môžeme stať rovnakým požehnaním. Stačí len dôverovať Božej moci a mať v srdci lásku. Toto spojenie viery a lásky nás urobí vynaliezavými pri hľadaní spôsobov ako svojho blížneho priniesť k Ježišovi.
MY      Katolícke noviny priniesli toto svedectvo jednej matky z Liptovského Mikuláša, ktorá takto priviedla k Ježišovi svojho syna. Rozpráva:
      Keď mal môj syn necelých 18 rokov v nedeľu síce išiel na sv. liturgiu, ale určite to nerobil z presvedčenia, skôr z poslušnosti. Dúfala som, že sa to časom zmení. Podobne to bolo so sviatosťou zmierenia. Odmietal spovedať sa raz za mesiac a pred Vianocami mi oznámil, že na vianočnú spoveď nepôjde. Trápil ma jeho ľahkovážny postoj k náboženským otázkam, no nekričala som naňho ani nelámala nad ním palicu. Len som si nevedela vysvetliť, ako je možné, že moje doterajšie úsilie v tomto smere bolo nanič. Prešlo ešte pár rokov a synova viera bola stále kdesi na začiatku.
      V roku 1996 sa konala Národná púť Slovákov do Ríma. Uvažovala som, že by som prihlásila seba aj syna. Keď som za ním nesmelo prišla s týmto návrhom, odvetil mi, že na zájazd nemá peniaze. Pre mňa to bola výzva a zájazd som zaplatila za oboch. Dodnes vďačím Pánu Bohu za tento krok, lebo to boli moje najlepšie investované peniaze...
      Syn vnútorne celú púť precítil a bol šťastný, že sa na nej zúčastnil.
      Na spiatočnej ceste z Večného mesta daroval pán farár každému pútnikovi ruženec. Vtedy v autobuse mi syn povedal, že ho musím naučiť poriadne sa ho modliť. Keď som potom raz večer vošla do jeho spálne, kľačal na kolenách, s ružencom v rukách. Potajomky som sa vytratila... Dnes viem, že na tejto púti syn našiel svoju vieru a vďaka Božej milosti teraz už ako otec rodiny je hlboko veriacim človekom. (Katolícke noviny 2003, č. 8, s. 11.)
      Vidíte, ako málo niekedy stačí, aby bol náš blížny uzdravený prúdom Božej milosti?
ADE      Nech nás teda láska, vynaliezavosť a viera tých, ktorí priniesli ochrnutého k Ježišovi inšpiruje k podobnému konaniu, aby okolo nás neboli ľudia ochrnutí na duši, ale ľudia, ktorí po uzdravení Božou mocou žijú pekný a šťastný kresťanský život.

      6. nedeľa po ZSD

28.07.2004 | Čítanosť(3149)
Téma: Zbohom / Mt 9, 14-17
12.06.2003 | Čítanosť(3595)
Mt 9, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(3554)
Mt 9, 27-38
12.06.2003 | Čítanosť(3151)
Mt 9, 9-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet