15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pán sa daroval tebe i mne. A ak žije ten istý Pán v oboch, je v našom vnútornom priestore viac toho, čo nás spája, než čo nás rozdeľuje.”

~KLAUS HEMMERLE~

30.12.2006 - Miron
čítanosť1070 reakcie0
(Share 231 0)


Téma: Nedeľa o Samaritánke / Jn 4, 5-42

Homília

AI      Život dáva človeku priam nekonečné množstvo šancí. Tragédia mnohých spočíva v tom, že ich nevedia spoznať a využiť.
KE      Samaritánka premrhala v živote mnohé šance. Azda už ani nedúfala, že sa jej život môže zmeniť. Vtedy k nej zaznela jednoduchá prosba: „Daj sa mi napiť!“ (Jn 4, 7). Bola to príležitosť k dobrému skutku. Keďže bola pri studni, tento skutok sa môže javiť ako zanedbateľný. Bol to čin, ktorá by ju nič nestál. Drobnosť. A predsa táto drobnosť jej otvorila dvere k prijatiu veľkých milostí, ktoré úplne zmenili jej život.
DI      Mnohé veľké šance sú ukryté v maličkostiach. Človek ich neraz minie. A to len preto, že nedokáže spoznať ich hodnotu. Azda by bolo dobré častejšie rozjímať o Ježišových slovách, ktoré nám odhaľujú hodnotu každého skutku: „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili“ (Mt 25, 40). Z tohto pohľadu, má každý skutok, i ten najnepatrnejší, obrovskú hodnotu. Dobročinnosť, nech by sa už týkala hoci aj drobností, ktoré nás na prvý pohľad nič nestoja, otvára nám dvere k prijatiu veľkých milostí. Boh je veľký gavalier. I drobný skutok lásky odmieňa kráľovským spôsobom.
PAR      Kňaz zmeškal autobus a tak sa domov vydal pešo. Ledva prešiel prvý kilometer, keď pri ňom zastalo auto. Vodič bol z jeho farnosti, ale ho vlastne ani nepoznal, pretože náboženského života sa vôbec nezúčastňoval. Uvítal teda možnosť porozprávať sa s ním. Muž za volantom začal rozhovor:
      „Určite vám bolo otupno ísť takto sám... Ja neznášam samotu!“
      „Nebolo mi otupno...“ odpovedal kňaz. „Modlil som sa a tak som nebol sám... A do tej modlitby ste bol aj vy zahrnutý.“
      „Ja viem, otče, na čo narážate,“ povedal vodič. „Mne však už nič nepomôže! Mám problém, ktorý sa nedá vyriešiť! “
      „Nie je problém, na ktorý by nebolo nejaké riešenie!“ namietal kňaz.
      „Keby ste poznali môj, inak by ste hovorili...“
      „Skúste ho povedať... A potom uvidíme...“
      Vodič sa zamyslel, odkašľal si a začal. Najprv nesmelo, ale potom zrýchlil reč, že sa zdalo, akoby chcel rýchlo tento problém slovami vyhnať zo svojho vnútra. Keďže už boli takmer na mieste, zastavil auto pred tabuľkou na začiatku dediny, vypol motor a rozprával a rozprával... A kňaz začínal chápať dôvody, ktoré tohto muža vzdialili od Boha. A chápal tiež, že tu nepomôže žiadna jednoduchá rada. Preto keď muž skončil, povedal: „Môžem vám pomôcť, ale na to potrebujeme viac času. Pozývam vás na kávu.“
      Muž odmietol, ale prisľúbil, že v najbližších dňoch určite príde. A skutočne prišiel. Sedeli pri káve a kňaz mu vysvetľoval Kristovo evanjelium. Po hodine sa muž ozval: „To je pekné, otče, ale celý čas ste sa ani slovom nedotkli môjho problému.“
      Kňaz sa usmial: „Myslíte si? Celý čas som vám o tom hovoril.“
      Muž odišiel. No o pár hodín zatelefonoval kňazovi: „Pochopil som! V niečom už mám jasno! Môžem ešte prísť?“
      Nasledovalo ešte niekoľko rozhovorov. Kňaz sa však nikdy nedotkol priamo problému tohto muža. Hovoril iba o Božej náuke, ktorú prináša evanjelium. Muž počúval a rozmýšľal. Nakoniec povedal: „Teraz chápem, že môj problém bol problémom len preto, že som nepoznal a nechápal Ježišovu náuku.“
      Nasledujúcu nedeľu ho kňaz zbadal v chráme. A v tú istú nedeľu tento muž prišiel na faru a na dverách povedal: „Chcem sa vyspovedať, otče.“
      V ten deň začal skutočne nový život. Prešlo pár rokov a dnes patrí k najhorlivejším farníkom a kňaz ho pokladá za jeden z pilierov farnosti.
MY      Čo však odštartovalo túto jeho zmenu? Bol to drobný skutok lásky – keď zastavil kňazovi, aby ho zviezol domov. Bola to drobnosť, ktorá mu otvorila dvere k prijatiu veľkých milostí.
ADE      Život nám núka priam nekonečné množstvo šancí. Nepremrhajme ich len preto, že sa zdajú drobné a bezvýznamné. Amen.

30.07.2008 | Čítanosť(2668)
Téma: Pôst / Jn 4, 9-25
12.06.2003 | Čítanosť(2359)
Jn 4, 4-42
12.06.2003 | Čítanosť(2123)
Jn 4, 43-54


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet