15.február 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nič nie je blahodarnejšie, ako dobre zmýšľať o svojom blížnom.”

~SV. TERÉZIA Z LISIEUX~

30.12.2006 - Miron
čítanosť1183 reakcie0
(Share 268 0)


Téma: Nedeľa o Samaritánke / Jn 4, 5-42

Homília

AI      Zaiste už každý z vás zažil stretnutie s členom nejakej sekty. V súčasnosti to už nie je niečo zriedkavé, pretože príslušníci rôznych siekt usilujú o nadviazanie kontaktov s ľuďmi, aby im ponúkli svoje klamlivé učenie. Tieto stretnutia v nás vyvolávajú rôzne pocity a otázky. A azda najčastejšou otázkou, ktorá sa objavuje, je: „Aký postoj mám vlastne zaujať?“
KE      Dnešné evanjelium nám dáva odpoveď na túto otázku tým, že nám podrobne opisuje stretnutie Ježiša Krista so Samaritánkou.
DI      Obyvatelia Samárie boli zvláštnou zmiešaninou Izraelitov a príslušníkov pohanských národov. Keď kráľ Sargon po porážke (r. 722-1 pr. Kr.) odviedol podstatnú časť Izraelitov do asýrskeho zajatia, uvoľnené územie naplnil kolonistami prevážne z Babylona. Pôvodné obyvateľstvo, ktoré ostalo vo svojej vlasti, pomaly splynulo s novými osadníkmi. To spôsobilo i určité splynutie v náboženstve, v ktoré sa stalo akousi zmiešaninou židovského a pohanského náboženstva. Aj keď neskôr získali prevahu židovské prvky, predsa sa nedalo hovoriť o úplnej totožnosti so židovským náboženstvom. Pre tieto rozdiely vládla medzi Židmi a Samaritánmi nenávisť. Mohli by sme povedať, že Židia považovali Samaritánov za sektárov. Ich nenávisť bola taká veľká, že radšej volili dlhšiu cestu než by mali prejsť cez územie Samaritánov.
      Ježiš Kristus však nepostupoval podľa tohto všeobecného postoja Židov voči Samaritánom. Dokonca sa prihovoril žene – Samaritánke. V tej dobe to bolo spoločensky neprípustné, aby muž na verejnosti oslovil ženu. Spasiteľ búra všetky tieto predsudky a žena cíti z jeho slov i počínania lásku a záujem. A to ju otvára pre pravdu a mení nielen ju, ale aj ostatných obyvateľov mesta Sychar.
PAR      Tento postup Ježiša Krista si osvojujú všetci, ktorí sa usilujú úprimne milovať svojho blížneho. Pozrite sa:
      Za mladým mužom prišiel jeden sektár. Mladý muž mal hlbokú vieru a len čo usadil sektára, povedal mu: „Skôr ako ma začnete presviedčať, dovoľte mi, aby som vám mohol položiť jednu otázku: Povedzte mi, bolo by múdre, keby šofér pri benzínovej pumpe čerpal benzín do plnej nádrže?“
      „Nie, to by nebolo múdre,“ odpovedal sektár.
      „No vidíte. Moje srdce je plné katolíckej viery. Plné! Do môjho srdca tankovať vieru, to by bolo nerozumné. A preto vám radím, nájdite si iného človeka, neveriaceho, ktorý má prázdne srdce, ktorý nemá vieru v srdci, a tam ju tankujte. Ja sa budem za vás modliť, aby ste boli aj vy šťastný, aby ste mali pravú vieru.“
      Sektár vstal, poďakoval a odišiel. O nejaký čas sa sektár vrátil a hneď vo dverách povedal: „Nebojte sa, nejdem tankovať vieru do vášho plného srdca. Ale prišiel som vám povedať, že cestou od vás som rozmýšľal, s akou láskou ste ma prijali, ako ste sa so mnou pekne rozprávali. A preto opúšťam sektu. Chcem sa stať aj ja kresťanom katolíkom. Ďakujem Vám!“ A so slzami v očiach objal mladého muža. (STANČEK, Ľ.: Slovo kvasom. Spišská Kapitula – Spišské Podhradie : Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka, 2000, s. 98.)
MY      Zaiste i nás sa zmocnila úcta k tomuto mladému kresťanovi, ktorý svojím postojom lásky dokázal dať impulz k návratu človekovi, ktorý zblúdil. Jeho počínanie nám hovorí, že spôsob komunikácie, ktorý nám ukázal Ježiš Kristus v stretnutí so Samaritánkou, má účinnosť i v súčasnej dobe. Záleží len na tom, či je naše srdce rovnako plné viery a lásky, ako srdce toho mladého kresťana.
ADE      Načierajme z prameňov milostí, ktoré nám zdarma ponúka náš dobrý Boh. Načierajme, aby sa nám srdce naplnilo vierou a láskou, aby aj naše stretnutia s tými, ktorí v živote zblúdili, sa pre nich stali impulzom k návratu. Amen.

30.07.2008 | Čítanosť(2668)
Téma: Pôst / Jn 4, 9-25
12.06.2003 | Čítanosť(2359)
Jn 4, 4-42
12.06.2003 | Čítanosť(2123)
Jn 4, 43-54


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet