26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Modlíme sa spoločne Otče náš. Aká to dôstojnosť. Tak sa modlí. vladár a žobrák, takto hovorí sluha a jeho pán. Všetci sa spoločne modlia Otče náš, ktorý si na nebesiach. Tým uznávajú, že sú bratmi, keď majú jedného a spoločného Otca. Preto nech sa nikto nepohoršuje nad tým, že je mu bratom jeho sluha či niekto chudobnejší, veď sám Kristus chcel ich mať za bratov.

~sv. Augustín~

21.12.2006 - o. František Fedor
čítanosť1256 reakcie0
(Share 556 0)


Téma: Kristova láska / Rim 8, 35

Homília

      Kto nás odlúči od Kristovej lásky? (Rim 8,35)
       Sv. Pavol, veľký apoštol národov, v liste veriacim v Ríme má stať, ktorú predkladatelia nazvali – Hymnus na Božiu lásku, Uvedený citát je z tejto state.
      Chcel by som sa spolu s vami zamyslieť nad týmto výrokom sv. Pavla, ktorý sa tak bezprostredne týka života a diela nášho blahoslaveného otca biskupa Pavla Petra Gojdiča. Verím, že on dobre poznal tento výrok a už od svojej mladosti, od doby, keď začal spoznávať svoje poslanie, žil v Kristovej láske a vyústilo v jeho krásnom biskupskom hesle: „Boh je láska, milujme ho !“
      Medzi ľuďmi by nemalo byť nijaké silnejšie puto ako láska. „Láska je silnejšia ako smrť“. Niet istejšej lásky ako je Božia láska k človeku, lebo prekonala smrť. Bude aj odpoveď zo strany človeka taká istá ? Zo strany blahoslaveného otca biskupa bola. Iste žiadna láska človeka sa nemôže vyrovnať v dokonalosti Kristovej láske. Nevyrovnala sa ani biskupova.
      Bola to obeta lásky, alebo láska obety, ktorú prijal jeho Majster, Veľkňaz, na svoj nebeský žertveník, o čo ho prosil denne v liturgických. modlitbách sv. liturgie. Verím tiež, že si opakoval so sv. Pavlom: „Kto ma odlúči od Kristovej lásky ?“
      - azda súženie? - keď musel čeliť rôznym nedorozumeniam, dokonca na vládnych miestach a to práve za Slovenského štátu,
      - úzkosť ? - keď sa blížil deň H – likvidácia gréckokatolíckej cirkvi.
      - prenasledovanie? - keď musel odolávať rôznym lákadlám, hrozbám, mučeniu a ponižovaniu od nemilosrdných prenasledovateľov..
       - hlad ? – keď často na samotke po dlhú dobu dostával len vodu.
      - nahota ? - keď musel ako biskup podstúpiť hanebné odhaľovanie tela pred „luzou“ ako Kristus.
      Kto nás odlúči od Kristovej lásky ? Sv. Pavol pokračuje: „A som si istý. že ani smrť, ani život, ani anjeli, ani kniežatstvá, ani prítomnosť, ani budúcnosť, ani mocnosti, ani výška, ani hĺbka, ani nijaké iné stvorenie nás nebude môcť odlúčiť od Božej lásky, ktorá je v Kristu Ježišovi, našom Pánovi.
      Tak hovorí ten, kto už okúsil nesmiernu Kristovu lásku a skúsil aj čo znamená milovať Krista.
      Pavol bol si istý, ale čo Peter ? Vyhlasoval – aj keby bolo treba zomrieť s tebou, nezapriem ťa. A v nestráženej chvíľke podľahol – zaprel. Horko to oľutoval a raz mohol na otázku Pána Ježiša povedať : „Pane, ty vieš všetko, ty vieš, že ťa milujem.“
      Súženie, prenasledovanie, hlad, nahota, nebezpečenstvo – to sú nepriatelia z vonku. Možno my nie sme vystavení takým nepriateľom. A čo nepriatelia z vnútra ? Tí sú nebezpečnejší. Miesto veľkého prenasledovania maličká vášeň, ale stále prítomná a živá. Miesto mučenia malá nevernosť, ktorá má sklon opakovať sa a tak v drobnom rozpredáva aj veľkú lásku..
      Najľahšie nás od Kristovej lásky nepozorovane odlučujú vášne. A z nich najskôr tie malé, ale neustále. Večne živé. keď im doprajeme dosť času, aby narástli. Je to neláska, závisť, žiarlivosť, hrubosť, nenávisť.
      Najprv je nám nesympatický – neskôr nenávidený. Najprv závisť ( šaty, plat, postava) – neskôr nepriateľ. Najprv malé šarvátky, neskôr veľké bitky.
      Po skončení 2. svetovej vojny nemecký spisovateľ Wolfgang Borchet napísal modernú „Históriu Kaina“. Boli raz dvaja ľudia. Keď mali dva roky - tĺkli sa navzájom svojimi drobnými päsťami. Keď mali dvanásť – mlátili sa palicami a hádzali do seba kamene. Keď mali štyridsať, strieľali do seba puškami. Keď mali šesťdesiat, použili proti sebe kanóny. Keď mali osemdesiat – zomreli a boli pochovaní jeden vedľa druhého. A ja dodávam: Poznali aký nezmyselný bol ich život.
      V prenesenom zmysle aj tu platí slovenské porekadlo: „Ohýbaj ma mamko, zakiaľ som ja Janko. Keď už budem Jano, neohneš ma mamo. Keď chcem byť verný Kristovi, musím od počiatku odporovať aj drobným zlám a cvičiť sa v čnostiach, aby som obstal, keď prídu víchrice života.
      Ach, aké malichernosti, nehodné, nízke, hlúpe, nás často odlučujú od Kristovej lásky ! Akú biednu výmenu si volíme miesto Kristovej lásky !
      Mládenec prišiel navštíviť svojho bývalého katechétu. Rozprávali sa o všeličom. Aj o živote mládenca. Mladík sa pýta: „Otče, dokedy môžem hrešiť ? Viete, ja by som nechcel byť zatratený, ale tiež by som chcel využiť svet.“ Otec mu hovorí: „Hrešiť môžeš dokedy chceš, len jeden deň pred smrťou rob pokánie za svoje hriechy.“ Chlapec sa potešil, ešte môže využiť svet ! Zrazu si spomenul: „Otče, vy ste mi nepovedali kedy ja vlastne zomriem.“ Odpoveď: „To neviem, ale viem, že to môže byť aj zajtra, preto ti neostáva nič iné, len začať s pokáním už dnes.“
       Žiaľ, aj mnohí z kresťanov by si chceli i užiť sveta (v tom hriešnom zmysle) i mať „kľudný“ večný život. Takto nemôže byť. Dvom pánom sa nedá slúžiť.
      Diabol láka človeka. A keď ho má už v hrsti, potom sa mu vysmeje a ukáže mu biedu jeho života. Kristus nás pozýva k sebe, aby sme zakotvili v jeho láske. On neklame a nesklame. Za vernosť dáva nekonečnú odmenu.
      Skúsme poprosiť Pána: „Pane, keby som stal pred nejakým chybným krokom, pred malou zradou, nech ožije vo mne tvoja láska, nech mi nedovolí vyjednávať s nikým. Potom budem mať väčšiu istotu, že ani nepriatelia zvonku ju neohrozia. Pritiahni ma k svojmu milosrdného Srdcu, nedovoľ, aby som sa niekedy vzdialil od Teba.“

17.08.2010 | Čítanosť(1489)
Téma: Rim 8, 28
12.06.2003 | Čítanosť(2487)
Rim 8, 12-27
12.06.2003 | Čítanosť(1943)
Rim 8, 28-39
12.06.2003 | Čítanosť(1669)
Rim 8, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet