26.jún 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keby človek nemal bolesť, keby sa nepohyboval v medziach utrpenia, ťažko by nastúpil cestu spásy.

~CARLO CARRETTO~

20.12.2006 -
čítanosť1638 reakcie0
(Share 295 0)


Téma: Krista Kráľa / Jn 18,37

Výstrižky...

Príhovor Benedikta XVI. pred nedeľnou modlitbou Anjel Pána (TK KBS, RV ls; pz )

Vatikán (26. novembra 2006, RV) - Pápež Benedikt XVI. sa dnes napoludnie pomodlil spolu s veriacimi zhromaždenými na námestí sv. Petra vo Vatikáne, mariánsku modlitbu Anjel Pána. Pred ňou sa im prihovoril týmito slovami:
„Drahí bratia a sestry, V túto poslednú nedeľu liturgického roka slávime slávnosť Krista Kráľa vesmíru. Dnešné evanjelium nám predkladá dramatický výsluch, ktorému Pilát podrobuje Ježiša v čase, keď mu bol vydaný s obžalobou, že si privlastnil titul „židovského kráľa“. Na otázky rímskeho vladára, Ježiš potvrdil, že je kráľom, avšak kráľom nie z tohto sveta (por. Jn 18,36). Ježiš neprišiel vládnuť nad národmi a krajinami, ale prišiel, aby ľudí oslobodil z otroctva hriechu a zmieril ich s Bohom, ako to on sám povedal: „Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas" (Jn 18,37). Čo to však znamená, že Kristus prišiel na svet aby vydal svedectvo o „pravde“? Jeho celá existencia zjavuje, že Boh je láska: toto je teda tá pravda, o ktorej svedčil až po obetu vlastného života na Kalvárii. Kríž je „trónom“ z ktorého zjavil svoju najvyššiu kráľovskú hodnosť Boha lásky. Svojou obetou zaplatil za hriechy sveta a tak porazil „knieža tohto sveta“ (Jn, 12,31) a definitívne ustanovil božie kráľovstvo. Kráľovstvo, ktoré sa zjaví v plnosti až na konci sveta, kedy sa všetci nepriatelia a nakoniec aj smrť budú musieť podriadiť (por. 1 Kor 15,25 – 26). Nakoniec Syn odovzdá Kráľovstvo Otcovi a nakoniec bude Boh „všetko vo všetkom“ (1 Kor 15, 28). Cesta k dosiahnutiu tohto cieľa je dlhá a nie je možné robiť na nej skratky: je potrebné, aby každý človek slobodne prijal pravdu o Božej láske. Boh je Láska a Pravda, pričom jedna druhej si nikdy neprotirečia: klopú na bránu srdca a mysle, a kde môžu vstúpiť, tam prinášajú pokoj a radosť. To je spôsob, ktorým kraľuje Boh. To je jeho spásonosný plán, v biblickom zmysle je to „tajomstvo“, ktoré sa zjavuje v dejinách krok za krokom.
Na Kristovej kráľovskej hodnosti má osobitnú účasť aj Panna Mária. Jej, ako pokornému dievčaťu z Nazareta, Boh zveril poslanie stať sa matkou mesiáša a Mária odpovedala na toto pozvanie celou svojou bytosťou tým, že spojila svoje bezpodmienečné „áno“ s odovzdanosťou svojho Syna Ježiša a stala sa s Ním poslušnou až po vlastné obetovanie sa. Preto ju Boh povýšil nad každé iné stvorenie a Kristus ju korunoval za kráľovnú neba i zeme. Jej orodovaniu zverujeme Cirkev a celé ľudstvo, aby Božia láska mohla vládnuť vo všetkých srdciach a tak sa mohol naplniť plán spravodlivosti a pokoja.“

12.06.2003 | Čítanosť(2491)
Jn 18, 12-27
12.06.2003 | Čítanosť(2043)
Jn 18, 28-40
12.06.2003 | Čítanosť(1956)
Jn 18, 1-11


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet