25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „S Duchom Svätým vidíme všetko veľké. Vidíme veľkosť malých skutkov, ktoré robíme pre Boha, ale aj veľkosť malých omylov.”

~SV. JÁN MARIA VIANNEY ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1220 reakcie0
(Share 307 0)


Téma: Duchovný život / Vianoce / Ako si udržať vianočnú radosť? / Lk 2, 19-20

Myšlienky... 338/2001

      Jeden chlapec sa každý rok snažil udržať vianočný stromček čo najdlhšie svieži. Kúpil špeciálny stojan, ktorý bol vybavený malou nádobkou na vodu. Každý deň vymieňal vodu. Dúfal, že kmeň takto dostatočne zásobí vlahou ihličie. Potom sa dozvedel, že do vázy s kvetmi niekto pridáva rozdrvený acylpirín, aby udržal dlhšie kvety svieže. Skúsil to teda aj na stromčeku. I na teplotu dával pozor. Izba, v ktorej bol stromček, bola takmer nevykúrená. Napriek veľkej snahe, vianočný stromček každý rok vyschol. Nemohlo to dopadnúť inak. Veď každý strom oddelený od koreňov vyschýňa a umiera.
      Mnohí sa podobne usilujú udržať vianočnú atmosféru čo najdlhšie. Poznám niekoľko ľudí, ktorí si nechávajú týždeň dovolenky na toto obdobie, aby si predĺžili sviatočnú atmosféru. Predsa však sviatočná atmosféra, radosť Vianoc u mnohých ľudí časom mizne. Prečo? Platí tu to isté, čo o spomínanom vianočnom stromčeku. Ak chceme vychutnávať „vianočnú radosť“ čo najdlhšie, nesmieme ju oddeliť od „koreňov“. Nemôžeme vlastniť túto radosť, ak sa vzdáme betlehemského Dieťaťa.
      Skúsme si osvojiť recept na uchovanie Vianoc vo svojom srdci. Tento recept spočíva v troch krokoch, ktoré nám odhaľujú postavy scény narodenia Pána v evanjeliu.
      O presvätej Bohorodičke sv. Lukáš napísal: „Ale Mária zachovávala všetky tieto slová vo svojom srdci a premýšľala o nich“ (Lk 2, 19). Táto jednoduchá poznámka nám ukazuje smer duchovného snaženia. Všetky príručky duchovného života svorne hovoria, že bez každodenného rozjímania, meditácie nad slovami Svätého písma alebo pravdami viery, duchovný život uschýna. Práve toto hĺbanie duše umožňuje duši prijímať „živú vodu“, ktorá dáva nielen sviežosť, ale aj rast. Toto hĺbanie duše odkrýva pravdu, chápe ju plnšie a to pred dušou otvára nové netušené horizonty života.
      O pastieroch sv. Lukáš hovorí, že „sa potom vrátili a oslavovali a chválili Boha za všetko, čo počuli a videli, ako im bolo povedané“ (Lk 2, 20). Vrátili sa naspäť k starej práci, k svojim ovciam i monotónnemu pastierskemu životu. A napriek tomu všetko bolo iné... Zaiste dostalo sa im veľkého daru. Ale či mi neprijímame veľké Božie dary každý deň? Dokážeme ich vnímať? Dokážeme za ne oslavovať a chváliť Boha? Ak sa pokúsime byť vnímavejší na všetky tie každodenné Božie dary, i naše srdce bude preplnené radosťou a bude nás nútiť chváliť a oslavovať Boha.
      A o mudrcoch sv. Matúš píše, že keď sa poklonili Ježišovi „inou cestou sa vrátili do svojej krajiny“ (Mt 2, 12). Zaiste v kontexte evanjelia to znamenalo vyhnúť sa Herodesovi a tak aj prezradeniu miesta narodenia Ježiša Krista, ale predsa v duchovnom význame možno povedať, že ich „návrat inou cestou“ symbolizuje určitú zmenu, ktorá v ich živote nastala pri stretnutí s vteleným Bohom. Po stretnutí s Bohom sa už nedá ísť starou cestou...
      Ak si osvojíme túto radu z troch krokoch a zavedieme do svojho života každodenné uvažovanie nad Božím slovom a pravdami viery, oslavu Boha za dary, ktoré každodenne dostávame, potom sa nebudeme obávať vydať sa „inou cestou“ vo svojom živote. Toto všetko v nás uchová sviatočnú atmosféru, pretože ostaneme v pevnom spojení s tým, kto je príčinou vianočnej radosti.
27.05.2011 | Čítanosť(4645)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3186)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(2781)
Lk 2, 23-40
12.06.2003 | Čítanosť(2276)
Lk 2, 15-21


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet