25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Spoločná modlitba nenahrádza modlitbu osobnú. Jedna nesie druhú. Venujme denne okamih tomu, aby sme sa obnovili v úzkom kontakte s Ježišom Kristom.

~Roger Schutz ~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1530 reakcie0
(Share 346 1)


Téma: Nový rok / Lk 6, 31

Myšlienky... 337/2001

      Vydávame sa na ďalší úsek našej životnej cesty, začíname ďalší nový rok. A všetci si v duchu želáme, aby bol šťastný, radostný a požehnaný. Aby sa tak stalo, musíme sa o to pričiniť všetci. Všetci máme príležitosť zasiahnuť do toho, aby náš život i v tomto roku bol radostný, bez akéhokoľvek nedorozumenia a nepokoja.
      Božský Spasiteľ nám k tomu zanechal zlaté pravidlo: „Čo chcete, aby ľudia robili vám, robte im aj vy podobne“(Lk 6, 31). Tieto slová sú v nejakej podobe známe na celom svete.
      Rabínska literatúra rozpráva historku o dvoch populárnych učiteľov židovského zákona – Šamajovi a Hillelovi, - ku ktorým prišiel akýsi pohan a žiadal ich, aby ho vyučili židovskému zákonu, všetkým zákazom a príkazom – za ten čas, za ktorý vydrží stáť na jednej nohe. Šammaj sa nahneval a vyhnal ho, ale Hillel mu povedal: „Nerob druhým to, čo nechceš, aby ti robili oni.“ Pohan sa potom stal Hillelovým žiakom.
      Toto zlaté pravidlo by sme mali uvádzať do života aj v tomto novom roku, do ktorého sme vstúpili. Aby sme ukázali svojím jednaním, svojím postojom, že sme si navzájom bratia a sestry. A o to sa máme pričiniť zvlášť my, kresťania, ktorí sme k tomu povolaní, majúc príklad zakladateľa nášho náboženstva – Ježiša Krista.
      P. Glos spomínal, ako kedysi v USA hľadal vo vlaku miesto na sedenie. V tej dobe sa predalo len toľko lístkov na sedenie, koľko bolo vo vlaku miest. Miesto si však cestujúci musel nájsť sám. P. Glos prechádzal vlakom a miesto na sedenie našiel len v kupé, ktoré bolo obsadené černochmi. Sadol teda medzi nich a černosi mali veľkú radosť, že beloch sa nad nimi nepovyšoval, nepohŕdal nimi.
      Aké by bolo pekné, keby to tak vyzeralo aj v našom každodennom živote. Keby sme sa vedeli jeden k druhému ozvať, jeden k druhému sadnúť, či je to už vo vlaku alebo v autobuse, nepozerajúc sa na to, akého sme náboženstva, národnosti či svetonázoru. A náš Spasiteľ nás k tomu vyzýva slovami: „Potom poznajú všetci, že ste moji učeníci, keď sa budete navzájom milovať“(Jn 13, 35).
      V jednom predvianočnom období bol v televízií premietnutý dokumentárny film s názvom Niet cudzích detí. Mohli sme vidieť, ako 12-ročný Róbert v psychologickom teste dostal úlohu namaľovať „túžbu“. A dieťa, ktoré vyrástlo v detskom domove, ktoré nikdy nepoznalo lásku rodičov, namaľovalo otca a matku, ktoré držia medzi sebou dieťa za ruky a všetci sa pritom veselo usmievajú.
      Áno, mať otca a matku. Byť spolu a mať sa radi. To bolo jeho jedinou a najväčšou túžbou.
      A to je aj naša túžba na počiatku tohto nového roka, do ktorého sme vstúpili. Aby sme spolu žili a pracovali, spolu sa radovali a mali sa radi ako jedna veľká rodina, v ktorej vládne láska, pokoj a porozumenie.
      Nech je s nami po celý rok Božie požehnanie, aby sme mohli v pokoji pracovať a tešiť sa z každodennej práce a v duchu viery v Boha a lásky k ľuďom usilovať sa o dobro, pokoj a šťastnú budúcnosť.
      Pokoj a bratská láska nech je medzi nami!
20.06.2003 | Čítanosť(2922)
Téma: Nový rok / Lk 2, 21
01.01.2005 | Čítanosť(2034)
Téma: Nový rok / Predsavzatie
10.02.2010 | Čítanosť(1654)
Téma: Nový rok /
12.06.2003 | Čítanosť(3911)
Lk 6, 37-45
12.06.2003 | Čítanosť(2821)
Lk 6, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2689)
Lk 6, 12-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet