16.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Pred Bohom nie je nikto veľký. Chceme sa cítiť malí, pretože sme malí. Keď sa takými necítime, viera je nemožná. Kto chodí so zdvihnutým nosom, ten neskladá dôveru v Boha. Napokon, človek nikdy nie je väčší ako v tej chvíli, keď kľaká pred Bohom.”

~ALBINO LUCIANI~

20.06.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť886 reakcie0
(Share 297 0)


Téma: Presvätá Bohorodička

Myšlienky... 334/2001

       „Celá krásna, si, Mária, v tebe škvrny nijakej niet...“ Slová tejto známej mariánskej piesne, ktoré sú prevzaté zo starozákonnej knihy Veľpieseň, sa veľmi často ozývajú v našich chrámoch na oslavu našej nebeskej Matky.
      A naozaj z jej krásy dosiaľ nič neubudlo. Naopak, pokračujeme v jej oslave, spievame o nej piesne vďačnosti Bohu za to, že vložil do Panny Márie taký pekný ideál cností. „Je to nové nebo a Boží trón, vzor čistoty, čo zvestuje radosť celému svetu, ochrankyňa nášho života...“ (Z veľkej večierne sviatku Narodenia presvätej Bohorodičky).
      V jednej rodine prezerajú deti rodinný album. Posudzujú a hľadajú chybu na každom. Strýko nemá vlasy, babička má staromódny čepiec, otec je prísny... Potom chvíľu pozerajú nový obraz – obraz matky. Naraz všetci zvolajú: Naša mamička je zlatá! Pri pohľade na matku umĺkol detský rozum. Tu nehľadali chybu. Prebudilo sa detské srdce lásky a prehovorilo.
      Tento obraz zo všedného života nám mnoho hovorí a môžeme ho aplikovať aj na našu nebeskú Matku. Hovorí o jej kráse, čistote a dobrote, na ktorej naozaj niet nijakej škvrny.
      Sv. Bernadeta mala šťastie vidieť preblahoslavenú Pannu častejšie. V súvislosti s tým raz povedala: „Keď ju človek raz videl, nemôže už nič milovať na tejto zemi. Rád by umrel, aby ju mohol znovu vidieť.“
      Sväté písmo o Panne Márií hovorí veľmi málo. Evanjelia sú príležitostné správy. Hovoria mnoho, ale vôbec nám podrobne neopisujú Kristov život, ani jeho matky. Napriek tomu vieme dosť a naša obrazotvornosť nám pritom pomáha, aby sme dokázali predstaviť si to podstatné o živote presvätej Panny Márie, aby sme ju mohli pozorovať v celej jej svätosti, duševnej kráse a veľkosti. „Prečo sa aj uctieva ako najvynikajúcejší, celkom jedinečný úd Cirkvi, ako jej predobraz a najosvedčenejší vzor vo viere a láske, a katolícka cirkev poučená Svätým Duchom, jej preukazuje detinskú oddanosť a lásku ako vrelemilovanej matke“ (Lum. gent., 53).
      Panna Mária sa takto pre nás stala ideálom čistoty. Vystúpila do mravnej výšky, priblížila sa k Božiemu prestolu, ako matka nášho Boha. Je naozaj tou „ľaliou“, tým „nevädnúcim kvetom ľúbeznej vône“, ktorým ožiaruje kresťanský svet.
      Americký básnik a prozaik H. W. Longfellow ďakoval Bohu za Pannu Máriu takto: „Keby nám naše náboženstvo nebolo dalo nič iného ako teba, vzor materskosti a ženskosti, vznešené srdce, teba dobrú a mocnú, nekonečne trpezlivú a pokojnú, vernú, láskavú a čistú, stačilo by to a bol by to pre nás dôkaz, že naša viera je pravá a správna...“
      Milovať Pannu Máriu, znamená milovať a nasledovať jej čnosti. V jej živote je stále niečo, v čom ju môžeme nasledovať a učiť sa. Predovšetkým aby nás naučila opovrhovať hriechom a byť cnostní podľa jej vznešeného príkladu.
       „Celá krásna si bez škvrny – dedičného hriechu, viny – pros u Syna za nás v smútku, - keď v nás znie hlas zlého skutku.“ Pretože „je tisíc ráz potvrdená skutočnosť, že ľudia, malí i veľkí, nevzdelaní a vedci, ľudia studenej rozvahy a ľudia horúcich citov, našli a nachádzajú ešte stále cestu k Bohu skrze Pannu Máriu...“ (K širším obzorom).
       „Mária, nevädnúci kvet ľúbeznej vône, raduj sa a spas v teba dúfajúcich“ (Moleben k presvätej Bohorodičke).
20.09.2005 | Čítanosť(1540)
Téma: Presvätá Bohorodička
20.09.2005 | Čítanosť(1290)
Téma: Presvätá Bohorodička


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet