13.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Všetky naše túžby Boh nevypočuje, ale svoje sľuby splní.”

~DIETRICH BONHOEFFER~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1740 reakcie0
(Share 248 0)


Téma: Pravý advent / Mt 3, 1-12

Archív

Mám rád adventné piesne. Aj vianočné, ale vyrušuje ma, ak sú na verejnosti ponúkané už počas adventu. Uvažujem, prečo mladoženáč nechce vidieť svoju nastávajúcu vo svadobných šatách pred sobášom? Prečo rodičia dopredu nechcú vedieť, či čakajú chlapčeka alebo dievčatko? Prečo nerozbaľujeme darčeky pred Vianocami, ale až na Štedrý večer? Advent má ostať adventom a Vianoce Vianocami.
Advent je príprava na najkrajšie sviatky roka. Je to čas opustiť cestu hriechu a vrátiť sa k Bohu, čas práce na sebe a svojom posvätení. Myšlienka blízkosti Boha má preniknúť celého človeka. Čo by dnes zakričal Ján Krstiteľ do našich kostolov, rodín, sŕdc? „Prestaňte už s vierou, kde sa len rozhodujete a nekonáte? Začnite s činmi.” Advent je čas prijať Ježiša za svojho Pána. Boh si praje náš nový život. Advent bez pokánia môže byť premárnenou príležitosťou zachrániť sa. Pomýlený advent využíva čas len na nákupy, zhon pred koncom roka, a preto sú Vianoce potom také nudné, plné sklamania, neuspokojenia. Pokánie sa podcenilo. Filozof a rečník Seneca povedal: „Pravda sa dá hovoriť len tomu, kto ju chce počuť.” A kardinál Leo Jozef Suenens poznamenáva: „Nešťastím súčasnej Cirkvi nie je to, že ľudia nechcú počúvať o Kristovi, ale že veľa kresťanov nechce o ňom hovoriť.” Máme si uvedomiť, že Cirkvi neškodí tak protest, ako mlčanie a nedostatok zaangažovania sa.
Predstavte si, že sedíte vo vlaku na železničnej stanici a vedľa stojí iný vlak. Čakáte na odchod. Konečne sa vlak pomaly pohýna. Po niekoľkých sekundách ste na pochybách, ktorý vlak vlastne ide. Ten váš, či vedľajší? Čo v tej chvíli urobíte, aby ste zistili skutočnosť? Pozriete na niečo pevné, čo sa nepohybuje, napríklad na strom. Túto zásadu môžeme použiť aj s adventom, ktorý prežívame. Ján Krstiteľ je pevný bod a pohľad na neho a svoj život nám povedia, či ideme za Ježišom, alebo ešte stojíme a prešľapujeme. Pravý advent je zárukou, že darček spod stromčeka poteší viac, keď v srdci máme Ježiša.

(Katolícke noviny 2004)

17.09.2003 | Čítanosť(1624)
Téma: Advent a cesta / Lk 3, 1-6
12.06.2003 | Čítanosť(2804)
Mt 3, 1-12
12.06.2003 | Čítanosť(2573)
Mt 3, 13-17


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet