21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Nikto na svete by nemohol byť lepším kňazom ako Mária. Ona však napriek tomu ostala iba Pánovou služobnicou.”


~BL. MATKA TERÉZIA~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1358 reakcie0
(Share 230 0)


Téma: Kristus žije a kraľuje / Krista Kráľa / Lk 23, 35-43

Archív

Je to vážne memento rozprávať o Kráľovi, ktorý miloval ľudí viac než seba, a zároveň o tom, ako rýchlo ľudia na neho zabúdajú a vysmievajú sa z jeho lásky. Aká je vlastne genéza slávnosti Krista Kráľa? Sviatok do liturgie zaviedol Pápež Pius XI. na záver Svätého roka 1925 encyklikou Cum annus sacer. Liturgická reforma v roku 1969 veľmi šťastne určila tento sviatok na poslednú nedeľu cirkevného roka. To preto, lebo všetko má svoj počiatok a koniec u Krista.
Kristus má kráľovský titul napriek tomu, že tento titul je dnes zriedkavý. Dal si ho on sám. Tituly múdrych, mocných, slávnych, obľúbených, obdivovaných zanikajú s tými, ktorí si ich dali, alebo im ich určili iní. Kristovi však nejde o moc na tomto svete. Jeho trónom je kríž. Je Kráľom, aj keď ho ľudia obrali o všetko, dokonca i o šaty a o česť, a hoci pod krížom stála len jeho matka, apoštol Ján a niekoľko žien. On si túto potupnú smrť zvolil sám, prijal ju, aby očistil ľudstvo od hriechu. Dal sa pribiť s otvorenou náručou, aby si každý uvedomil, že zomrel za všetkých. Tŕňová koruna je nielen symbolom potupy od rímskych vojakov, ale aj výzvou, aby človek nestratil hlavu, keď sa mu budú ponúkať bohatstvá sveta. Prebodnutý bok Krista je znamením, „že nik nemá väčšiu lásku ako ten, kto položí svoj život za svojich priateľov” (Jn 15, 13). Ježiš obhájil svoj kráľovský titul na kríži, tam mal v rukách životy svojich poddaných.
Kristus Kráľ sa nevmestí do kategórií nášho vnímania kráľov. Divný Kráľ... Hoci bol chlebom života, postil sa, hoci bol prameňom živej vody, žíznil na kríži. Bol naším odpočinkom, no neraz unavený. Bol Kráľ a predsa platil dane. Hoci sám počúval modlitby, modlil sa. Osušoval slzy iných, no sám plakal. Ako Vykupiteľ sám bol predaný a ako darca života sám zomrel. Odvisol na kríži a stal sa Kráľom celého vesmíru.
Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavených 71 milosrdných bratov, ktorí pred smrťou volali: „Viva Cristo Rey - Nech žije Kristus Kráľ!” Niet divu, že dávame Kristovi celé svoje srdce, svoj rozum, svoju vôľu a milujeme ho nadovšetko.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(1797)
Lk 23, 1-25
12.06.2003 | Čítanosť(1795)
Lk 23, 26-43
12.06.2003 | Čítanosť(1675)
Lk 23, 44-56


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet