20.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kde len roztiahnem ramená, plávam v nádhere Božej.

~Paul Claudel~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť717 reakcie0
(Share 207 0)


Téma: Verím v život večný / Lk 20, 27 - 38

Archív

V tieto dni, viac než po iné, sa dostávajú u mnohých do protikladu slová „carpe diem” (uži si, kým žiješ, kým je deň) so slovami „memento mori” (pamätaj na smrť).
Viera vo večný život veriaceho človeka neoberá o prirodzené radosti, naopak, dáva nádej na život po smrti. Zvlášť si to uvedomujeme, keď prichádzame na cintoríny, kde odpočívajú telá našich zomretých. Zapaľujeme sviečku pripomínajúcu nádej, ktorej nás učí Ježiš. Nie je to len spoločenská záležitosť, veríme, že sa so zosnulými raz stretneme. Veríme v spoločenstvo svätých. Veríme, že vo chvíli prirodzenej smrti prídeme pred Boha, spravodlivého sudcu.
Ježiš ponúka človeku pravdivý pohľad na veci, ktoré nasledujú po smrti ľudského tela. Život kresťana na zemi sa má chápať ako príprava na večný život. Človek sa má osvedčiť na zemi v konaní dobra, aby pri stretnutí s Bohom mohol získať odmenu a nie trest.
Najväčším nešťastím pre človeka je saducejská nevera vo vzkriesenie tela a večný život. Taký človek žije len pre tento svet. Preto si chce užiť čo najviac a najdlhšie, zabúda na svoju dôstojnosť. No ten, čo tu na zemi všetko dostal a nič mu nebolo sväté a zakázané, pretože mal moc, peniaze, slávu či zdravie, keď príde choroba a utrpenie, zúfa si a siaha na vlastný život, ba i životy svojich drahých.
Vidíme rozdiel medzi Ježišovým vzkriesením Jairovej dcéry, naimského mládenca, Ježišovho priateľa Lazára a nami. Tí po čase museli zomrieť. Ježiš však vstal z mŕtvych a uisťuje, že vzkriesi aj nás. Najväčšou hodnotou pre nás bude, že už viac neokúsime smrť. Tam spoznáme oveľa vyšší druh radostí, lebo budeme žiť dokonalejší, spokojnejší a šťastnejší život. Viera v tento nový život je nádejou, ktorú nám dáva zmŕtvychvstalý Ježiš a je to aj memento pre tých, ktorí sa zaoberajú predčasným ukončením života eutanáziou. Uverili sme v Krista a žime podľa jeho slov.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(1928)
Lk 20, 1-8
12.06.2003 | Čítanosť(1855)
Lk 20, 20-26
12.06.2003 | Čítanosť(1820)
Lk 20, 27-47


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet