19.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vianoce - to Dieťa sa nám vždy javí ako najtajomnejšie tajomstvo našej viery, pretože je začiatkom zjavenia Božej lásky k nám.

~CHIARA LUBICHOVÁ~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť851 reakcie0
(Share 190 0)


Téma: Šťastný Zachej

Archív

Dovoľte mi jedným dychom povedať: „Veriť a žiť v takom náboženstve a mať také presvedčenie, ako učí Ježiš, je úžasné.” Ježiš neodsudzuje. Každému človeku dáva mnoho príležitostí, aby sa zmenil k dobrému a aby sa uistil o jeho láske. O tom sa presvedčil aj mýtnik Zachej. Nikdy nebol taký šťastný ako v deň, keď sa Ježiš ponúkol do jeho domu na návštevu. V živote Zacheja boli chvíle, v ktorých videl, že sa obsah jeho mešca zväčšuje. Ľudia ho preto nenávideli. Počas Ježišovej návštevy však stíchli od prekvapenia, že zrazu tak štedro ponúka z toho, pre čo bilo jeho srdce. V Talmude čítame: „Keď niekto rozdáva, nech nedáva viac než jednu pätinu z toho, čo vlastní.” Zachej sa neriadil týmito slovami. V jeho geste sa odrážalo niečo viac ako len ľudské. V ten deň urobil najvýhodnejší krok vo svojom živote. A zažil radosť, akú dosiaľ nepoznal. Doteraz bol nespokojný, hoci mu bohatstvo rástlo. Teraz bol šťastný, lebo rozdával. Našiel čosi vzácne, skutočný zmysel života, cieľ - Boha.
K čomu sme pripútali srdcia my? Zdá sa nám, že nachádzame v týchto veciach radosť, a predsa ju nenachádzame. Naše okolie preto necíti k nám sympatiu. Nestojí Ježiš práve teraz pod naším planým figovníkom, na ktorý sme sa vyšplhali len zo zvedavosti vidieť, kto je Ježiš? Uvedomme si, že či túžime alebo netúžime vidieť ho, on sa vždy chce u nás zastaviť. Vyjdime zo svojich sŕdc, prestaňme pozerať na svoje postavenie, vek, doterajší spôsob života. Ježiš chce každému osobne povedať, že ho má rád.
Istý Ind sa angažoval v charitatívnej činnosti. Priateľ ho oslovil: „Keby si mal dva domy, čo by si urobil?” „Jeden by som si nechal pre seba a druhý dal chudobným.” „A keby si mal dve kravy, čo by si s nimi urobil?” pýta sa ďalej. „Jednu by som si ponechal a druhú by som dal chudobným.” „A keby si mal dve sliepky?” opýtal sa po tretí raz. „Obe by som si nechal,” znela odpoveď. „A prečo?” „Lebo mám dve sliepky.”
Komu sa väčšmi podobáme vo svojom konaní - Indovi, alebo Zachejovi?

(Katolícke noviny 2004)

27.05.2011 | Čítanosť(668)
Téma: Srdce / Zachej


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet