21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nádej je motor života. Kde umiera nádej - umiera život.

~Reinhard Lettmann ~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1090 reakcie0
(Share 243 0)


Téma: Modlitba je zrkadlom života / Lk 18, 1-8

Archív

V mnohých kostoloch a na pútnických miestach vidíme ďakovné tabuľky. Často je ich toľko, že u neveriacich vzbudzujú údiv. My veriaci vieme, že vyslyšaných bolo ešte oveľa viac. Iní si však ťažkajú, že ich Boh nevypočul, nesplnil ich prosbu, a preto sa už nemodlia. I dnes platia Ježišove slová, že sa treba stále modliť a neochabovať.
Dovoľme Bohu, aby nás poučil o modlitbe. Jej základom je dialóg s Bohom. Je to dôverné spojenie s ním, svetlo duše. Pri modlitbe sme v takom vzťahu k Bohu, v akom budeme vo večnosti - z tváre do tváre.
Lenže má to háčik. Modlitba si niečo vyžaduje. Mnohí povedia: „Nemám čas sa modliť.” Modlitba však nie je otázkou času, ale otázkou lásky. Je potrebná osveta o modlitbe. Nestačí, aby rodičia dali deti do cirkevnej školy, poslali ich pomodliť sa... Modlitba nie je učivo, ale zážitok z priateľstva. Ježiš sa má stať priateľom a stretnutie s ním má byť zážitkom. V najjednoduchšej forme modliť sa značí obracať sa na Boha, vedieť to precítiť a povedať „Abba”. Modlitba je autentická v takej miere, v akej je slobodná. To neznamená, že sa môžeme slobodne modliť alebo nemodliť, či modliť sa iba vtedy, keď máme chuť. Vytrvalá modlitba poukazuje na to, že sloboda je čosi hlboké, naznačuje vnútorné otvorenie sa ducha, dôveru, jednoduchosť, neprítomnosť komplexov v rozhovore s Bohom. Pri modlitbe sa máme cítiť dobre.
Z času na čas je potrebné prehodnotiť, či nie sme otrokmi formúl modlitieb. Modlitba nesmie byť bezduché odrecitovanie formúl. Modliť sa máme naučiť nielen sami, ale aj v spoločenstve, rodine, s priateľmi. Je to priestor bez ohraničenia časom, poskytujúci možnosť porozprávať sa s Bohom za rozličných okolností o všetkých udalostiach, veciach, pocitoch... Modelom modlitby má byť každodenný život. Modlitba je verným zrkadlom života. „Pane, nauč nás modliť sa” (Lk 11, 1).

(Katolícke noviny 2004)

11.07.2003 | Čítanosť(3512)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(2753)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2684)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2648)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2491)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet