21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ježiš neprichádza odstrániť utrpenie, on len rozbíja škrupinu, aby ukázal, ako v samotnom jeho srdci klíči šťastie. Treba sa zamerať na ten klíčok a nevzdychať pri rozbitej škrupine.

~JOZEF PORUBČAN~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1318 reakcie0
(Share 214 0)


Téma: Vďačnosť / Lk 17, 11-19

Archív

Robí nám problém spomenúť si, kto nám prejavil vďačnosť? Komu a za čo sme prejavili vďačnosť my? Vďačnosť je v dnešnej dobe čoraz zriedkavejšia. Priateľ psychológ tvrdí, že človek, ktorý nevie prejaviť vďačnosť, škodí svojmu zdravému duchovnému životu. Vraj nie je na škodu pri spytovaní svedomia prehodnotiť aj svoj postoj k pozitívnemu mysleniu. To je vlastne náboženské myslenie bez Božieho vyslovenia.
Pýtam sa, prečo človek ťažko preukazuje vďačnosť? Mnohí radšej odmietnu dar, pomoc, radu, než by sa mali niekomu poďakovať. Iní si prácne nadobúdajú veci, skúsenosti vlastnými silami, len aby nemuseli povedať pre nich také ponižujúce slovo „ďakujem”. Stáva sa, že niekto odmietne pomocnú ruku aj v núdzi a radšej bude nešťastný, len aby sa nemusel pred nikým „pokorovať”. Naopak, mnohí majú aj po rokoch nádherný pocit vďačnosti.
Jednu milú spomienku na prejav vďačnosti mám z čias svojej kňazskej formácie v seminári. Viackrát sa stalo, že aj v noci prišla sanitka a nás študentov teológie - darcov krvi - odviezla do nemocnice. Nikdy sme sa nepýtali komu a prečo dávame krv. Raz istá žena matka potrebovala väčšie množstvo krvi, aby sa jej po rokoch manželstva narodilo zdravé dieťa. O rok nás rektor zavolal do jedálne, kde stál manželský pár v náručí s dieťatkom, ktoré sa učilo chodiť. Nik z nás ich nepoznal. Slova sa ujal muž, predstavil sa a vec vysvetlil. Prišli sa poďakovať za to, že sú zdraví a majú pekného chlapčeka a zároveň nás darcov pozvať na krst. Boli neveriaci, ale náš skutok ich priviedol k uvažovaniu o Bohu. Muž povedal: „Boh cez vás chcel, aby sme mu boli vďační.”
Stará ruská rozprávka hovorí o tom, ako Pán v nebi predstavoval čnosti. Niektoré sa už navzájom poznali zo zeme. Nakoniec predstavil navzájom dobrotu a vďačnosť. Obe sa na seba pozreli a boli prekvapené, že sa ešte nestretli.
Vďačnosť je úžasná a obohacujúca. Vždy sa však zanedbávala, prehliadala a podceňovala. Aj Ježiš nám ju pripomína. Schopnosť byť vďačný je prednosť človeka. Chceme sa azda dať predbehnúť pudmi zvierat či vtákov, ktoré vedia prejaviť vďačnosť ľuďom? My predsa veríme v život večný. Naším cieľom a našou odmenou je Boh.

(Katolícke noviny 2004)

14.07.2003 | Čítanosť(1524)
Téma: Obdiv / Vďačnosť
12.06.2003 | Čítanosť(2868)
Lk 17, 20-37
12.06.2003 | Čítanosť(2641)
Lk 17, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2344)
Lk 17, 11-19


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet