23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Svätý Pavol vo všetkých svojich listoch vzdáva vďaky za všetky dobrodenia sveta. Vzdávajme vďaky aj my za svoje dobrodenia – i za dobrodenia iných ľudí – malé i veľké.

~sv. Ján Zlatoústy~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1037 reakcie0
(Share 234 0)


Téma: Boh nás stvoril jedného pre druhého / Lk 16, 19-31

Archív

Dievčatko vstúpilo do miestnosti, na ktorej dverách bol nápis: Zhotovujeme kľúče. Dievčatko sa spýtalo: „Vy zhotovujete kľúče?” A po kladnej odpovedi pokračovalo: „Prosím, urobte mi kľúčik k šťastiu.” „Veľmi rád,” povedal starší pán a dodal: „Ale musíš mi priniesť vzorku.” Dievčinka sa zamyslela, pozdravila a odišla. Pre kľúč k šťastiu treba vypracovať vzorkovnicu. Každý vidí svoje šťastie v niečom inom.
Podľa akých kritérií môžeme deliť ľudí? Prvú skupinu tvoria tí, ktorí vidia iba seba, o iných nedokážu povedať nič dobré. Voči sebe tak u mnohých vzbudzujú nenávisť. Pre druhú skupinu ľudí sú všetci nič, nula, vzduch. Nijaká núdza okolia pre nich nejestvuje. Pri stretnutí ich mnohí ľudia ľutujú. Treťou skupinou sú tí, o ktorých sa hovorí ako o človeku s veľkým „Č”. Vedia si nájsť čas pre druhých, venovať im pozornosť, nečakajú vždy a za všetko „ďakujem”. Sú vyhľadávaní a cítime sa pri nich dobre.
Aj mnohým kresťanom robí ťažkosti všimnúť si vo svojom okolí biednych a pomôcť im, nevidieť a nepočuť núdzu okolo seba. Skôr si všimnú, že niekto niečo má a darí sa mu. Iným sa kapitál zväčšuje a dostávajú sa v spoločnosti vyššie, peniaze im otvárajú dvere k úradom, kariére, vzdelaniu... Uzatvárajú sa do spoločnosti seberovných, kde sa začína rodiť moc, ktorá diktuje, potláča, nerešpektuje. Navzájom sa oslepia a nevidia, že sa ženú do záhuby, podporujú sa vo vedomí, že peniaze im vystačia na všetko. Na týchto ľudí nesprávne hľadíme so závisťou, že sa im darí, že si môžu dovoliť všetko to, o čom my iba snívame.
Aj keď o to títo ľudia neprosia, pomáhajme im poznať hodnotu duše. Svet potrebuje nielen hlas kresťanov, aby upozorňoval na potrebu lásky, štedrosti, času na Boha. On nás stvoril, aby sme zachraňovali rodiny, ktorým nič hmotné nechýba, a predsa sa rúcajú. Bohatstvo a peniaze často vedú k tomu, že človek stráca úctu, česť, dobré meno. Zabraňujme špiniť, čo má byť sväté.
Láska k blížnym dáva meno tým, ktorí nežijú iba pre seba. Lazármi tohto storočia sú aj nezamestnaní, vydedenci, utečenci, emigranti, starí, chorí... Častejšie nakloňme svoje srdce voči druhým, všímajme si, ako sa správajú naše dlane, čo hovoria ústa, ako zaobchádzame s ľuďmi...

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(2674)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2268)
Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2040)
Lk 16, 16-18


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet