19.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nezanedbávaj čítanie a to predovšetkým Nového zákona, lebo čítanie Starého zákona často škodí. Nie preto, že by tam boli škodlivé veci, ale preto, lebo je často prislabí rozum čítajúcich.

~sv. Bazil Veľký~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1112 reakcie0
(Share 251 0)


Téma: Svet má márnotratných synov / Lk 15, 1-10

Archív

Často bedákame nad skazenosťou sveta, náboženskou vlažnosťou, ľahostajnosťou okolia či nad neúctivou mládežou. Čím však môžeme odôvodniť tento nárek? Nie je to aj naša vina? Ktosi to prirovnal k opaľovaniu: „Z leta máme hnedé tváre i ruky. Ale to nie je len naša zásluha - slniečko nás opálilo aj bez našej snahy. Keď chceme byť opálení zdravo, musíme sa vedieť rozumne opaľovať.”
Boh každej spoločnosti i každému jednotlivcovi dáva dostatok milostí. My musíme vedieť spolupracovať s Božou milosťou. Sme predsa obdarovaní rozumom a slobodnou vôľou.
Sme však vystavení zvodom, ktoré majú rôznu intenzitu, odtieň a čas. Praotec Adam sa už videl byť azda vládcom. Zákaz o tajomnom strome uprostred raja bol podľa neho iba zastrašovaním Otca, aby mu náhodou neprišlo na um siahať po jeho tróne. Zvodca presne povedal: „Keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a vy budete ako Boh...” (Gn 3, 5). Ilúzia? Aj dnešný človek vie povedať: Všetko treba skúsiť! Kto však nemá ilúzie? Hlavný hrdina z Podobenstva o márnotratnom synovi (Lk 15c) tiež na ne naletel. Do otcovho domu prichádzali správy, oznamy, reči zo vzdialeného sveta. V srdci sa mu pomaly rodila túžba odísť z domu, pretože u otca sa musí pracovať, u otca je človek vždy pod dohľadom... On chcel byť slobodný, byť chlapom, byť sám sebe pánom. Niečo skúsiť, vidieť, zažiť, užiť si. Ilúziami sme poznačení všetci. Žiaľ, skúsenosť nás usvedčuje, že často si vyberáme zle. Ponáhľame sa za ilúziami, na ktoré zväčša doplácame. Pokračovanie prináša skôr či neskôr horkosť, sklamanie, ak nie ešte niečo horšie. Prví ľudia zahryzli do ovocia stromu poznania a spoznali...
Bohom sme obdarovaní a Boh nám neprekáža, keď sa nám zdá, že sme pri ňom „prichudobní”. Zabudli sme na jeho starostlivosť, ktorou nám stráži aj „vlasy na hlave”. Syn z podobenstva sa hýrivo zabával, kým nezostal sám, s prázdnym žalúdkom i s prázdnym vreckom.
Ako slnko vychádza na dobrých i zlých, tak otec v podobenstve čakal na syna, kým bol ešte ďaleko. Rovnako aj nebeský Otec robí v plnosti lásky prípravy na návrat márnotratných synov. V návrate syna z evanjelia však bola úprimná ľútosť, pokánie a túžba začať nový život. To
otcovi stačilo.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(2381)
Lk 15, 11-32
12.06.2003 | Čítanosť(1925)
Lk 15, 1-10


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet