23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vo Svätom písme nie je ani jedna sloha, ani jedna čiarka, v hĺbke ktorej by sa neskrýval veľký poklad.

~sv. Ján Zlatoústy~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1289 reakcie0
(Share 251 1)


Téma: Pokora kontra pýcha / Lk 14, 1. 7-14

Archív

Arabská karmelitánka Miriam z Abelinu vo svojich Spomienkach napísala: „V pekle možno nájsť všetky čnosti, iba jednu nie - poníženosť. V nebi zasa možno nájsť všetky neresti, len jednu nie - pýchu.”
Všimli ste si, že v evanjeliu sa nehovorí o obrátení ani jediného farizeja? Pýcha dokáže postaviť človeka proti vlastnému Stvoriteľovi. Pokora mu naopak pomáha uznať úplnú závislosť od Stvoriteľa. Vzorom pokory je bezpochyby Panna Mária.
Na potulkách prírodou sme s priateľmi hľadali studničku, z ktorej sme sa pred rokmi osviežili. Chodník sme nemohli nájsť. Keď sme napokon studničku objavili, zistili sme, že je vyschnutá. Konštatovali sme, že keď vyschne studnička, zarastie aj chodník k nej. Chodník nie je dôležitý, dôležitejšia je studnička. Keď niet studničky s vodou, ľudia k nej nechodia a chodník zarastie.
Načo sme na svete? Nečudujme sa, že keď prestaneme potrebovať Boha, prítomnosť Boha v našom živote zanikne. Boh však neprestane existovať.
Pokora dáva do medziľudských vzťahov čosi príjemné, príťažlivé, radostné... Pýcha robí ľudí nesympatickými, protivnými, nepríjemnými, nepriateľskými... Aj dnes existuje boj medzi pokorou a pýchou. Chráňme sa falošnej zbožnosti. Kto si namýšľa, že je čosi viac ako iní, už je na zlej ceste, dáva sa viesť pýchou. Chráňme sa akejkoľvek nadradenosti, nenamýšľajme si, že iba cez nás pôsobí Duch Svätý. Kariéra, moc a peniaze môžu zmeniť pohľad na hodnoty a istoty. Nie je zriedkavé, že pyšný človek má ťažkosti s prijatím Božieho slova, Božích zákonov a často prekrúca hodnoty podľa svojich predstáv, nálad, názorov či vedomostí.
Chceme byť šťastní? Učme sa od Ježiša, ktorý je tichého a pokorného srdca. Človek vedomý si, že všetko jeho šťastie plynie od Boha, nikdy nebude pyšný. Je pokorný ako ten chodníček, ktorý vie, že za svoje jestvovanie vďačí studničke. „Kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený” (Lk 14, 11). Kto si myslí, že nepotrebuje Boha, ten sa nestane pokorným. Naopak, stane sa pyšným a zdanlivo sebestačným. Pravý pokoj nájdeme iba vtedy, keď naša duša spočinie v Bohu.

(Katolícke noviny 2004)

28.07.2003 | Čítanosť(1125)
Téma: Pokora
12.06.2003 | Čítanosť(3016)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2272)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1923)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet