21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Bolesť vťahuje dušu do víru pravdy, ktorá je otrasná, ale súčasne krásna, neodolateľná, prinášajúca útechu tomu, kto má odvahu sa jej pozrieť do tváre.”

~CHIARA LUBICHOVÁ~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1056 reakcie0
(Share 235 0)


Téma: Aktuálne zamyslenie / Lk 10, 38-42

Archív

Človek nie je stroj. Potrebuje aj odpočinok, nemôže iba pracovať. Preto sa strieda deň a noc, preto má týždeň nedeľu. A na to je dovolenka a prázdniny, aby si človek odpočinul, aby sa zotavil. Žiaľ, nie všetci správne využívame voľné chvíle. Veriaci človek by nemal zabúdať ani na osvieženie a rady pre svoj duchovný život.
Z evanjelia poznáme dve sestry - Martu a Máriu, ako aj ich rozdielne stanoviská a počínanie pri stretnutí s Ježišom. Na jednej strane prílišná starostlivosť o hmotné či menej významné veci a na druhej strane vyzdvihovanie duchovného dobra. Nehovorí to aj o našom postoji k Bohu?
Marta predstavuje typ ľudí s povrchným prístupom k Bohu, kde chýba túžba stretnúť sa s Ježišom, viac ho poznať. Nedostatočne sa zaujímajú o prehĺbenie poznania a pochopenia Cirkvi. Nedokážu dôsledne a správne vycítiť význam prítomnosti Boha v ich živote. Božie veci a záujmy dávajú na roveň bežným ľudským záležitostiam.
Mária zasa reprezentuje ľudí s jemným zmyslom pre Božie veci, s hlbokou túžbou lepšie poznať Ježiša i jeho učenie a tak utužovať spojenie s ním. Čoraz viac odhaľujú duchovné bohatstvá so zameraním na večný život. Majú úprimnú radosť, že sa Božie zákony zachovávajú, že medzi ľuďmi je láska, a nie je im ľahostajné, ako žijú na tomto svete. Pritom však neunikajú zo súčasnosti.
Spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry v knihe Vietor, piesok a hviezdy píše: „Vystúpil som z autobusu a niesol som so sebou kusy rozhovorov spolucestujúcich. Krútili sa okolo chorôb, zárobkov a tisícich rodinných starostí. Každé slovo mi vyvolávalo v duši predstavu múrov väzenia, do ktorého sa títo ľudia pochovali... Nikto im neukázal cestu k slobode... Nikto im nepovedal: ,Sused, postavil si si svoj hrad pokoja... a pozapchával si všetky otvory, ktorými by mohol vniknúť dajaký lúč svetla...’”
Nesmieme patriť medzi tých zabarikádovaných. Naše miesto má byť pri Ježišových nohách. Pokora, ochota a schopnosť zachytiť Božie signály sú v našom živote nadovšetko potrebné. Sme povolaní na spoluprácu s Bohom tak v diele stvorenia, ako aj vykúpenia. Akým spôsobom? Skrze vieru v Krista, cez duchovné zaangažovanie sa na jeho diele od momentu nášho krstu.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(8302)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3504)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2913)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet