18.júl 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kto vlastní, akoby nič nevlastnil (porov. 1 Kor 7, 30); kto si síce zhromažďuje všetko potrebné na užívanie, ale obozretne predvída, že to bude musieť čoskoro opustiť. Ten užíva tento svet, akoby ho neužíval; kto vlastní veci nevyhnutné pre život, ale nedovoľuje, aby ovládli jeho srdce, a snaží sa, aby to všetko slúžilo – a nie škodilo – na úžitok duši, ktorá sleduje vyššie ciele.

~sv. Gregor Veľký~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1008 reakcie0
(Share 208 0)


Téma: Si môj blížny? / Lk 10, 25-37

Archív

Platí zásada, že kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Zdravé dieťa, snaživý študent... i znalec zákona z evanjelia. A predsa je medzi nimi podstatný rozdiel. Kým prví chcú poznať pravdu, zákonník kladie otázku, aby pokúšal Ježiša: „A kto je môj blížny?” (Lk 10, 29).
Ježiš mu odpovedá príbehom o Samaritánovi. Koho pod ním myslí? Naším blížnym má byť každý človek. Nestačia len slová, ale potrebné sú skutky. Viera bez skutkov je mŕtva. Aj dnešný samaritán je muž činu. On je výzvou, že nestačí iba niečo konštatovať.
Keď mal páter Ernst Schnydrig pred sebou evanjeliové Podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi a uvažoval o svojom okolí, napísal: „Keď šiel Samaritán druhýkrát do Jericha, našiel i druhého zraneného a opäť nedokončil svoju cestu. Šiel tretí, štvrtý i piaty raz tou istou cestou a zakaždým našiel nejakého zraneného. Šiel stýkrát a našiel stého. A vždy na tom istom mieste. Keď už šiel 2333. raz z Jeruzalema do Jericha, rozmýšľal: ,Určite tam zasa nejaký leží...’ A naozaj - keď prišiel na to miesto, znova ho uvidel. Ako obyčajne, hneď siahol po obvyklých potrebách, ktoré sa naučil nosiť so sebou. Aj toho 2333. zručne a odborne ošetril, obviazal mu rany. Majstrovsky, už bez problému vysadil raneného na svoje zviera, ktoré okamžite nabralo smer k známemu hostincu. Vtedy však už bez Samaritána. Ten si povedal, že si musí na zbojníkov počkať, aby s tým konečne prestali.
Dostáva sa nám teda výzva predchádzať tragédiám. Aj v našom okolí sú zbojníci, ktorí okrádajú, pričom my sa dobrovoľne dávame ozbíjať a ožobračovať. Ako huby po daždi rastie počet siekt, hnutí, spoločenstiev, vydavateľstiev, ktoré prekrúcajú a vyvracajú radostnú zvesť evanjelia. Na druhej strane sú samaritáni ako Wilhelm C. Röntgen - objaviteľ röntgenových lúčov, Louis Pasteur - objaviteľ rôznych vakcín a pasterizácie, Frederik G. Bating a Charles H. Best - objavitelia inzulínu, Henri Dunant - zakladateľ Medzinárodného Červeného kríža, a ďalší.
Boh nám dal rozum, aby sme poznali, čo je dobré a správne. Daroval nám srdce, aby sme milovali jeho aj blížneho. Záver si urobme každý sám.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(8182)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3375)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2822)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet