21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Rovnakou mierou, akou sa otvárame láske k ľuďom, stáva sa pre nás opäť vierohodná i Božia láska. Áno, aby sme povedali pravdu, ľudská láska je jediným dôkazom Boha, ktorý je dnešný svet ochotný ešte prijať.

~Gertrud von le Fort ~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1114 reakcie0
(Share 233 0)


Téma: Si môj blížny? / Lk 10, 25-37

Archív

Platí zásada, že kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Zdravé dieťa, snaživý študent... i znalec zákona z evanjelia. A predsa je medzi nimi podstatný rozdiel. Kým prví chcú poznať pravdu, zákonník kladie otázku, aby pokúšal Ježiša: „A kto je môj blížny?” (Lk 10, 29).
Ježiš mu odpovedá príbehom o Samaritánovi. Koho pod ním myslí? Naším blížnym má byť každý človek. Nestačia len slová, ale potrebné sú skutky. Viera bez skutkov je mŕtva. Aj dnešný samaritán je muž činu. On je výzvou, že nestačí iba niečo konštatovať.
Keď mal páter Ernst Schnydrig pred sebou evanjeliové Podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi a uvažoval o svojom okolí, napísal: „Keď šiel Samaritán druhýkrát do Jericha, našiel i druhého zraneného a opäť nedokončil svoju cestu. Šiel tretí, štvrtý i piaty raz tou istou cestou a zakaždým našiel nejakého zraneného. Šiel stýkrát a našiel stého. A vždy na tom istom mieste. Keď už šiel 2333. raz z Jeruzalema do Jericha, rozmýšľal: ,Určite tam zasa nejaký leží...’ A naozaj - keď prišiel na to miesto, znova ho uvidel. Ako obyčajne, hneď siahol po obvyklých potrebách, ktoré sa naučil nosiť so sebou. Aj toho 2333. zručne a odborne ošetril, obviazal mu rany. Majstrovsky, už bez problému vysadil raneného na svoje zviera, ktoré okamžite nabralo smer k známemu hostincu. Vtedy však už bez Samaritána. Ten si povedal, že si musí na zbojníkov počkať, aby s tým konečne prestali.
Dostáva sa nám teda výzva predchádzať tragédiám. Aj v našom okolí sú zbojníci, ktorí okrádajú, pričom my sa dobrovoľne dávame ozbíjať a ožobračovať. Ako huby po daždi rastie počet siekt, hnutí, spoločenstiev, vydavateľstiev, ktoré prekrúcajú a vyvracajú radostnú zvesť evanjelia. Na druhej strane sú samaritáni ako Wilhelm C. Röntgen - objaviteľ röntgenových lúčov, Louis Pasteur - objaviteľ rôznych vakcín a pasterizácie, Frederik G. Bating a Charles H. Best - objavitelia inzulínu, Henri Dunant - zakladateľ Medzinárodného Červeného kríža, a ďalší.
Boh nám dal rozum, aby sme poznali, čo je dobré a správne. Daroval nám srdce, aby sme milovali jeho aj blížneho. Záver si urobme každý sám.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(8302)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3504)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2913)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet