21.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ľudský rozum je ohraničený, nemôže obsiahnuť nekonečnosť. Musí sa teda pokoriť, aby mohol uznať Nekonečnosť, ktorá ho prevyšuje. Keď sa nepokorí, nemôže uznať Boha.

~Blaise Pascal~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1277 reakcie0
(Share 285 0)


Téma: Oslovenie v čase / Lk 10, 1-9

Archív

Každá doba má svojich robotníkov, ktorí si nevyberajú, kam pôjdu, nezakladajú si na mešci, ale prinášajú Kristov pozdrav „Pokoj tomuto domu” (Lk 10, 5). Kto prijal od Ježiša poslanie učeníka, presviedča sa o pravdivosti jeho slov. Životopisy svätých spomínajú mená ľudí, ktorí sú aj dnes príkladom, ako pracovať pre Božie kráľovstvo. Medzi nich patria sv. Bazil Veľký s rodinnými príslušníkmi - so starou matkou Makrínou, s rodičmi Bazilom a Eméliou, so sestrou a s bratom. Z dejín vieme, že nielen jednotlivci, ale i rodiny pocítili povolanie do „žatvy”. Práca v Cirkvi nie je záležitosťou iba kňazov a zasvätených, ale každého kresťana.
Ježišova výzva „Choďte! Hľa, posielam vás...” (Lk 10, 3) je oslovenie v čase, keď na mape sveta vidíme, že z typických kresťanských miest a krajín sa viera vytratila či vytráca. Mestá ako Listra, Derbe, Efez a iné, kde za sv. Pavla prekvitala viera, patria minulosti. V minulosti boli veľké ťažkosti s ohlasovaním evanjelia, ale ani dnes to nie je inak. A najväčšie ťažkosti nám robia tí, od ktorých by sme to najmenej čakali. Nejde iba o národy, ale aj o rodiny a jednotlivcov, teda našich blízkych. Preto je dôležité odpovedať na Ježišovo oslovenie plnením si svojich povinností kresťana každý podľa svojho povolania a podľa miesta, kde žijeme.
Je krásne aj dnes stretnúť veriacich, ktorí pochopili Kristove slová oslovenia. Zaiste poznáme šťastie, keď pre svoje presvedčenie prinesieme obetu. Každá priložená ruka k dielu tak pri materiálnych, ako i pri duchovných dielach je konkrétnou odpoveďou na Ježišovo oslovenie.
Staršia pani často chodí na sväté prijímanie. Je stále milá, srdečná, usmiata. Raz stretla uplakanú mladú susedku. Spýtala sa jej, čo ju trápi. Dozvedela sa, že má choré dieťa, manžela v zahraničí a ona musí ísť do práce. Babička sa osmelila: „Ak mi dôverujete, ja sa postarám o vaše dieťa.” A dnes? Mladí ju majú ako svoju matku. Naučila ich dieťa modliť sa, ba čo viac, aj mladá matka už začala chodiť do kostola.
Svet presvedčíme skutkami, z ktorých bude žiariť pokoj, láska a pravda.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(8363)
Lk 10, 25-37
12.06.2003 | Čítanosť(3559)
Lk 10, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2954)
Lk 10, 21-24


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet