23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Srdce človeka na začiatku bolo zranené šípom, ktorý priletel z večnosti. Nik nezahojí túto ranu, iba ten, kto ju spôsobil.

~Msgr. d´Hulst~

28.11.2006 - Miron
čítanosť1001 reakcie0
(Share 236 0)


Téma: Kto je pre mňa Ježiš? / Lk 9, 18-24

Archív

Z času na čas sa dostaneme do situácie, keď musíme vyjadriť svoje zmýšľanie aj navonok, keď to, čo prežívame, si nemôžeme ponechať iba pre seba, ale musíme prejaviť svoj vlastný názor na udalosť, vec alebo osobu.
Tak je to aj s vierou. Nestačí Krista len poznať. Kresťan musí chcieť viac. V istej ankete Čím je pre teba Kristus? tvoria odpovede obraz o vnútornom živote mnohých ľudí: On preniká celý môj život. Viem, že ma miluje. Vidím ho v každom človekovi. Naučil ma milovať. Kristus je vzorom človeka. Je priateľ. Je darcom pokoja. On je pre mňa všetkým. Je zmyslom môjho života. Nestačí, aby sme teoreticky správne odpovedali, skôr ide o to, ako prežívame svoj vzťah k osobe Ježiša Krista.
Raz prišiel k filozofovi Sokratovi otrok a povedal, že mu odovzdáva seba so všetkým, čo má. Nič za to nežiadal. Stojí pred nami Ježiš a pýta sa nás: „A vy ma za koho pokladáte” (Lk 9, 20)? Odpovieme ako spomínaný otrok? Odpovieme ako ľudia v ankete? Akú dáme odpoveď?
Ježiš od nás nežiada nič nad naše sily, možnosti, stav či vek. Očakáva iba, aby sme sa vedeli zriecť svojho ja, a to z presvedčenia viery a naplnení láskou. Pretože tam, kde bude naša láska, bude aj on. Kde bude pokoj, bude aj on. Kde bude dobro, bude aj on. Kde bude človek, bude aj on. A kde bude kríž, aj tam bude on. Ježiš učí, že kde bude on, tam nebude ponižovania a pohŕdania človekom. Uvedomujeme si, že náš život je Bibliou, ktorú číta svet okolo nás? Preto nesmieme mať dve tváre svojej viery: jednu pre kostol a svoje súkromie a druhú pre verejný či spoločenský život. Dnes si musíme uvedomiť pravdu, že kto si chce zachrániť život, musí ho stratiť. Sv. Ambrózovi sa pripisuje modlitba Ježiš, ty si všetko:
Keď túžim vyzdravieť zo svojich chorôb,
ty si lekár.
Keď ma stravuje neznesiteľná horúčka,
ty si čerstvý prameň.
Keď cítim výčitky svedomia, ty si odpustenie.
Keď volám o pomoc v ťažkostiach, ty si sila.
Keď mi smrť naháňa strach, ty si život.
Keď túžim po nebeskej vlasti, ty si cesta.
Keď ma obklopujú mrákavy a tma,
ty si svetlo.
Keď mám smäd po istote, ty si pravda.
Keď mám hlad po ozajstnom pokrme,
ty si chlieb života.
Kde si ty, Ježiš, tam je všetko. Kde si ty,
Kriste, tam je pokoj.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(2972)
Lk 9, 37-50
12.06.2003 | Čítanosť(2766)
Lk 9, 1-9
12.06.2003 | Čítanosť(2718)
Lk 9, 18-27


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet