23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Bol som vychovaný k uspokojivej a požehnanej chudobe, ktorá je nenáročná, chráni rozkvet nejvznešenejších cností a pripravuje na životné ideály.”

~Ján XXIII.~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1052 reakcie0
(Share 253 0)


Téma: Budovať jednotu / Jn 17, 20-26

Archív

Veľkým duchovným obohatením je všimnúť si rozkvitnutú lúku. Mnohé odtiene zelenej farby a rozmanité druhy kvetov, ich farba, veľkosť, tvar, vôňa vytvárajú na lúke nádhernú jednotu a mnohým obrazne pripomínajú Ježišove slová „aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe” (Jn 17, 21). Môžeme si predstaviť dokonalejšiu jednotu, ako je medzi Bohom Otcom a Božím Synom?
Uvedomujeme si bolestnú nejednotnosť vo svete, v národe, okolí. Na aké rôzne delenia pristupujeme. Ak si nedáme pozor, o nás Slovákoch sa bude hovoriť, že keď sa stretneme traja, už máme sedem názorov, politických strán, že sme nejednotní, a to dokonca i vo vzťahu k Bohu. Mnohí sami v sebe nie sme jeden, jedna. Nejde o schizofréniu, ale o hriech. Hriech rozdeľuje a ničí jednotu. Kto pácha hriech, stáva sa otrokom, neslobodným, už nie je šťastným, spokojným, úsmev sa mu vytráca z tváre.
Správy z domova a zo sveta prinášajú túžbu po jednote a pokoji. Napriek tomu pozorujeme medzi ľuďmi bezcitnosť, ľahostajnosť, násilie... Teší nás snaha o jednotu, ktorá sa prejavuje nielen v politickom, kultúrnom, športovom, ale i v náboženskom úsilí. Zdá sa, že svet duchovne dozrieva. Potrebujeme si uvedomiť, čo od nás Ježiš žiada. Budovanie jednoty si vyžaduje zásady založené na láske, pravde a spravodlivosti.
Kolegyne, ktorá v kolektíve rozprávala, prečo sa rozvádza, sa žena, o ktorej sa vedelo, že má krásne manželstvo, spýtala: „Modlíš sa za svojho manžela? Modlíš sa sama za seba? Sľub pred oltárom muža a ženu spája v jeden zväzok. O jednotu sa manželia musia starať celý život. Najlepšie spoločne, ale keď jeden zabúda, druhý musí intenzívnejšie chrániť jednotu. Urobila si ako kresťanka všetko pre vaše sviatostné manželstvo?”
Poznám starostu, ktorý sa pre politikou rozhádanú obec stal znamením jednoty. Mal to ťažké ako všetci jemu v úrade podobní. K ľudskému prístupu však pripojil niečo, o čom nehovoril: začal sa modliť za obyvateľov zverenej obce.
Všetci sme zodpovední jeden za druhého. Budovanie jednoty je výsada veľkých ľudí. Boh chce, aby sme si boli bratmi a sestrami. Byť kresťanom znamená životom zrealizovať Ježišove slová „aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe” (Jn 17, 21).

(Katolícke noviny 2004)

16.08.2007 | Čítanosť(4232)
Téma: Jn 17,11
05.02.2009 | Čítanosť(2671)
Téma: Jn 17, 21
12.06.2003 | Čítanosť(2565)
Jn 17, 1-26


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet