21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    V modlitbe je sila, ktorá lieči úzkosť, malovernosť, bezradnosť.

~psychológ Viliam James ~

28.11.2006 - Miron
čítanosť966 reakcie0
(Share 222 0)


Téma: Právo na lásku / Jn 13, 31-33a. 34-35

Archív

Všetci túžime po láske. Chceme byť milovaní. Slovu láska sa ešte nikdy nevenovalo toľko pozornosti ako dnes. A práve v súčasnosti je často nesprávne vysvetľované i chápané.
Pravá láska, to nie sú len úsmevy, stisky rúk, pekné slová... Za úsmevom sa môže skrývať pretvárka, za stiskom ruky úder pod pás, za peknými slovami súdne spory... Láska sa nedá kúpiť, to by boli vo výhode boháči sveta. Láska sa nedá vynútiť, to by bolo vo svete ešte viac násilia. Láska sa nedá iba nájsť, pretože svet by bol plný dobrodruhov. Pravá láska nie je chvíľková rozkoš, ktorá zabúda na dôstojnosť človeka, ale ruka podaná klesajúcemu, nepripomínanie viny, zrieknutie sa pomsty a túžby odškodniť sa.
Boh, ktorý je Láska, učí láske, ktorá sa dokazuje skutkami. Pravá láska nie je falošný cit či príjemný pocit, nezaslepuje oči, neklame, nezastiera skutočnosti, nie je cynická či sebecká. Cit v láske je ako ranná hmla. Láska je niečo viac a krajšie. Láska znamená chcieť druhému dobro a pravé šťastie. Láska bez obety je prázdne slovo.
Kto naozaj miluje, zabúda na seba. Ten, kto zabúda na seba, vytvorí predpoklady na pravú snúbeneckú, manželskú, panenskú, súrodeneckú, priateľskú či susedskú lásku. Láska nepočíta náklady, vynaloženú námahu, strávený čas a nepýta sa, čo z toho bude mať. Čo krajšie možno povedať ako: milujú sa celý život, čo sú spolu; sú to najlepší susedia; aj ako dospelí súrodenci sú bratmi a sestrami?
Svet potrebuje ľudí každého veku, stavu, postavenia, ktorí to myslia s láskou vážne, konajú nezištne, v skrytosti, obetavo a snažia sa plniť Kristov príkaz:
„... aby ste sa milovali navzájom” (Jn 13, 34).
Každý má právo na pravú lásku. Ľudia, a nielen tí najbližší, potrebujú naše srdce, ruky... celých nás. A my zase ich. Okrem všetkého ostatného najviac potrebujeme zásluhy pre večný život. Veľkým prejavom lásky je aj to, keď sa modlíme za tých, ktorí nás predišli do večnosti.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(2320)
Jn 13, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2082)
Jn 13, 21-30
12.06.2003 | Čítanosť(1858)
Jn 13, 31-38


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet