19.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Je prirodzené, že skrývame svoje chyby. Keď je však tomu tak, prečo sa tešíme, keď nám dakto rozpráva o chybách cudzích?

~sv. František Saleský~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1095 reakcie0
(Share 262 0)


Téma: Je potrebné prosiť o duchovné povolania / Jn 10, 27-30

Archív

Štvrtú veľkonočnú nedeľu vyhlásil v roku 1964 pápež Pavol VI. za Deň modlitieb za kňazské a rehoľné povolania. My ju voláme Nedeľou Dobrého pastiera. Je dnes potrebné prosiť o duchovné povolania?
Dospievajúci syn sa po svätej omši spýtal matky, prečo by sa mal modliť za duchovné povolania. Bolo by zaujímavé zistiť, kto a koľko sa modlí vo farnosti za kňaza a nové povolania. Rodičia, ako by ste zareagovali, keby vám dieťa povedalo, že sa chce stať kňazom, rehoľnou sestrou, rehoľným bratom? K akým myšlienkam nás priviedlo stretnutie s niekým, kto si vyvolil duchovné povolanie a poznáme ho zo školských lavíc, spolu sme vyrastali a mnohé nás spájalo?
Nie je fráza, že Bohu zasvätení sú vďační tým, ktorí sa za nich modlia. Iba Boh vie, ako vrúcne sa za kňazov a rehoľníkov modlia ich rodičia. Istý misionár zdôraznil, že okrem materiálnej pomoci mu v jeho misijnej činnosti najviac pomáhalo, keď dostal list od známych z domova, ktorí písali, že na neho myslia v modlitbe. Zvlášť ho potešili modlitby detí a mužov.
Na Slovensku je spolu podľa najnovších údajov 3 199 duchovných všetkých cirkví. Je to veľa, či málo? Záleží od uhla pohľadu. Ako vníma spoločnosť prínos tých, ktorí sa zriekli vlastnej rodiny a slobodne sa rozhodli pre duchovný stav? Vždy platilo a platí, že čím viac ľudí vidí v zasvätených Krista, tým viac si ich jedni ctia a druhí nenávidia. Čím menej žijú podľa Krista, tým bolestnejšie to nesú veriaci, ale tým radostnejšie nepriatelia Krista a Cirkvi. Medzi Dvanástimi bol aj Peter, ktorý zaprel Ježiša; Ján, ktorý bol skôr mladík ako muž; Jakub, ktorý prvý zomrel mučeníckou smrťou; Ondrej, ktorý vraj mal kolená od modlenia tvrdé ako skala; Matúš, ktorého Ježiš povolal ako mýtnika... i Judáš, ktorý sa stal zradcom. Ježišovi pomáhali viaceré ženy. Medzi ne patrila po svojom obrátení i Mária Magdaléna. Každý z vymenovaných bol osobne povolaný Kristom. Aj dnes Boh volá mnohých do svojej služby v Cirkvi. Túto ponuku môžu slobodne a veľkodušne prijať, potvrdiť svojím „áno” a svoj život naplniť láskou, akej učí Kristus.
Modlime sa za duchovné povolania, lebo je veľa pravdy na tom, že veriaci majú takých kňazov, akých si vymodlia.

(Katolícke noviny 2004)

04.02.2008 | Čítanosť(4683)
Téma: Jn 10, 28
12.06.2003 | Čítanosť(2898)
Jn 10, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2686)
Jn 10, 22-42


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet