23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Boh ťa niekedy napĺňa svetlom a inokedy zase nie. Vedz, že Boh je nekonečne dobrý. Preto aby si mohol napredovať, stačia ti tieto žiarivé chvíle, aj keď tie druhé sú ti tiež na úžitok, aby si bol vernejší.”

~bl. Josemaría Escrivá~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť991 reakcie0
(Share 234 0)


Téma: Je potrebné prosiť o duchovné povolania / Jn 10, 27-30

Archív

Štvrtú veľkonočnú nedeľu vyhlásil v roku 1964 pápež Pavol VI. za Deň modlitieb za kňazské a rehoľné povolania. My ju voláme Nedeľou Dobrého pastiera. Je dnes potrebné prosiť o duchovné povolania?
Dospievajúci syn sa po svätej omši spýtal matky, prečo by sa mal modliť za duchovné povolania. Bolo by zaujímavé zistiť, kto a koľko sa modlí vo farnosti za kňaza a nové povolania. Rodičia, ako by ste zareagovali, keby vám dieťa povedalo, že sa chce stať kňazom, rehoľnou sestrou, rehoľným bratom? K akým myšlienkam nás priviedlo stretnutie s niekým, kto si vyvolil duchovné povolanie a poznáme ho zo školských lavíc, spolu sme vyrastali a mnohé nás spájalo?
Nie je fráza, že Bohu zasvätení sú vďační tým, ktorí sa za nich modlia. Iba Boh vie, ako vrúcne sa za kňazov a rehoľníkov modlia ich rodičia. Istý misionár zdôraznil, že okrem materiálnej pomoci mu v jeho misijnej činnosti najviac pomáhalo, keď dostal list od známych z domova, ktorí písali, že na neho myslia v modlitbe. Zvlášť ho potešili modlitby detí a mužov.
Na Slovensku je spolu podľa najnovších údajov 3 199 duchovných všetkých cirkví. Je to veľa, či málo? Záleží od uhla pohľadu. Ako vníma spoločnosť prínos tých, ktorí sa zriekli vlastnej rodiny a slobodne sa rozhodli pre duchovný stav? Vždy platilo a platí, že čím viac ľudí vidí v zasvätených Krista, tým viac si ich jedni ctia a druhí nenávidia. Čím menej žijú podľa Krista, tým bolestnejšie to nesú veriaci, ale tým radostnejšie nepriatelia Krista a Cirkvi. Medzi Dvanástimi bol aj Peter, ktorý zaprel Ježiša; Ján, ktorý bol skôr mladík ako muž; Jakub, ktorý prvý zomrel mučeníckou smrťou; Ondrej, ktorý vraj mal kolená od modlenia tvrdé ako skala; Matúš, ktorého Ježiš povolal ako mýtnika... i Judáš, ktorý sa stal zradcom. Ježišovi pomáhali viaceré ženy. Medzi ne patrila po svojom obrátení i Mária Magdaléna. Každý z vymenovaných bol osobne povolaný Kristom. Aj dnes Boh volá mnohých do svojej služby v Cirkvi. Túto ponuku môžu slobodne a veľkodušne prijať, potvrdiť svojím „áno” a svoj život naplniť láskou, akej učí Kristus.
Modlime sa za duchovné povolania, lebo je veľa pravdy na tom, že veriaci majú takých kňazov, akých si vymodlia.

(Katolícke noviny 2004)

04.02.2008 | Čítanosť(4523)
Téma: Jn 10, 28
12.06.2003 | Čítanosť(2811)
Jn 10, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2582)
Jn 10, 22-42


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet