23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nepoznám inú dokonalosť, než milovať Boha celým srdcom.

~sv. František Saleský~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť866 reakcie0
(Share 192 0)


Téma: Pašie / Lk 23, 1-49

Archív

Jedno slovo a taký dôležitý obsah pre spásu sveta. V poslednom období sa udalosti okolo smrti Krista dostali na titulné strany novín a časopisov. Pričinil sa o to film režiséra Mela Gibsona Umučenie Krista, ktorý údajne rozdelil nielen kritikov, ale aj veriacich. Čas ukáže jeho duchovný úžitok.
Na Kvetnú nedeľu si pripomíname začiatok víťazného pochodu lásky. Ježiš vedel, že v dňoch, ktoré nasledovali po jeho vstupe do Jeruzalema, sa odohrá dráma s víťazným koncom. Tieto udalosti ostanú do konca čias stredobodom života sveta. Dve slová sa dotýkajú každého z nás: „Hosanna!” a „Ukrižuj!” Také je srdce človeka - schopné milovať i nenávidieť. Aj dnes sa odohráva mystérium Ježišovho umučenia, smrti a zmŕtvychvstania. Kristus volá na spoluprácu každého človeka. Pred ním sa nedá skrývať za masu ľudí, on zomrel za každého z nás. Pašie, opis jeho umučenia a smrti, to nie je iba história, ale aj výzva, aby sme si pri Kristovi našli stále miesto, a memento, že nesmieme byť ľuďmi bez vlastného úsudku. Ježiš nám počas umučenia a smrti prejavil svoju lásku. Ukrižovaný Ježiš je znamením víťazstva.
Keby sme chceli napísať knihu, ktorá by mala len jednu stránku a na nej iba jediné slovo vyjadrujúce všetko podstatné v živote ľudstva, nedokázali by sme to. Čo však nie je v silách nijakého človeka, ukázalo sa možným pre Krista. V jeho kríži je obsiahnutá všetka láska Boha k ľuďom i naša odpoveď. Kríž nás učí úspešne žiť na zemi a raz prijať ako odmenu večný život. Ukazuje nám istú cestu, aby sme nezablúdili a prišli do nového života.
Biskupa Fultona Sheena raz pozvali na konferenciu do mesta, v ktorom predtým ešte nebol. Stretol na ulici chlapca a spýtal sa ho na cestu do hotela. Ten mu ju ukázal a hneď vyzvedal, kto je. Sheen odpovedal, že je biskupom. Chlapcovi to nič nehovorilo, a preto sa pýtal ďalej: „A čo robíte, čomu sa venujete?” Biskup bol otázkou taký zaskočený, že odpovedal až po chvíli: „Ukazujem ľuďom cestu do neba.” Chlapec sa zasmial a povedal: „Nepoznáte cestu do hotela a chcete ukazovať cestu do neba?”
Znamená to, že nestačí iba vedieť, ako Ježiš trpel a zomrel. Nestačí o tom len rozprávať. Ježiš chce, aby sme ho nasledovali. Keď prijímame obsah pašií ako vec spásy, sme na dobrej ceste. Ukrižovaný Ježiš nám nedá zahynúť. Neuspokojme sa s tým, že pošleme blízkym veľkonočný pozdrav, ale pomôžme si navzájom prežiť Veľký týždeň v modlitbe, práci i v utrpení.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(1774)
Lk 23, 1-25
12.06.2003 | Čítanosť(1766)
Lk 23, 26-43
12.06.2003 | Čítanosť(1663)
Lk 23, 44-56


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet