23.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak sa modlíme sami, sme slabí, ak sa však zhromaždíme, sme silnejší, lebo vzývame Boha svojím množstvom a spoločenstvom. Preto sa tu takto zhromažďujeme a schádzame, aby sme tým usilovnejšie obmäkčovali Božie milosrdenstvo.

~sv. Ján Zlatoústy~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť979 reakcie0
(Share 193 0)


Téma: Odpustenie / Jn 8, 1-11

Archív

Dokážeme oceniť slová prepáč, zabudni, odpusť, nehnevaj sa...? Za nimi by mal nasledovať život, na ktorom by bolo vidieť, že neostalo len pri slovách. A podobne by to malo byť pri našich pôstnych predsavzatiach. Prežime vrcholiaci pôst ako kresťania.
Nie som márnotratný syn, márnotratná dcéra? Ľudia v okolí môžu o našich chybách a hriechoch rozprávať, ale škoda, že nám nevenujú slovko lásky. Urobme všetko, aby sme v týchto dňoch osobne prežili Ježišove slová o odpustení.
Žena sa po spovedi spýtala manžela: „Čo ti povedal kňaz?” Muž sa pokojne pozrel na manželku: „Keď som sa vyznal z hriechov, spýtal som sa kňaza: ,Čo si teraz myslíte?’ On mi s úsmevom odpovedal: ,Ďakujem Pánu Bohu, že ste prišli a dobre sa vyspovedali. Ježiš vás má veľmi rád. Myslíte si, že som chytil veľkú rybu?’”
Žena pristihnutá pri hriechu nečakala od Ježiša odpustenie. Čo nám viac osoží? Moralizovanie, alebo skutočná pomoc? Ježiš chce zachrániť každú dušu i tú, ktorá svoje hriechy skrýva a hrá divadielko svätca.
Veľkonočné odpustenie prinesie ovocie tomu, kto oslovujúco dovolí vstúpiť Ježišovi do svojho života. Odpustenie je tiež prevenciou do budúcnosti, viac si ceniť a chrániť poklad - čistotu srdca. Uvedomovanie si, že s každým z nás - v každom veku a postavení - sa niečo deje, že máme ľudské telo a v žilách krv, a preto potrebujeme odpustenie.
Prečo pravidelne pristupujeme k sviatosti zmierenia? Odpovedá muž v rokoch: „Pretože poznám sám seba, a keby som nespolupracoval s odpustením a pomocou od Pána Boha, stalo by sa zo mňa zúrivé zviera, bol by som ten najhorší človek. Boh mi znova a znova pomáha a ja pracujem na sebe.”
Kto sa nenaučí bojovať, prehráva. Kto sa zahráva s ohňom, zaiste sa popáli. Naši svätí bratia a sestry žili život podobný nášmu s tým, že sa naučili spolupracovať s Ježišom, ktorý každému ponúka svoje odpustenie. Nie je to výzva k príprave na sviatky zmŕtvychvstania Pána Ježiša? Sv. Augustín pred svojím obrátením povedal: „Neučení vstávajú a zmocňujú sa neba, a my so svojou múdrosťou bez srdca sme hlboko ponorení do žiadostivosti tela a krvi!” Utiekol som von, chvel som sa a v duši mi ktosi hovoril: „Ako dlho ešte? Stále len zajtra? Prečo nie dnes?”
Dovoľme Ježišovi, aby aj nám povedal: „Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš” (Jn 8, 11).

(Katolícke noviny 2004)

09.09.2003 | Čítanosť(1286)
Téma: Milosrdenstvo / Jn 8, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2777)
Jn 8, 31-59
12.06.2003 | Čítanosť(2101)
Jn 8, 21-30
12.06.2003 | Čítanosť(1902)
Jn 8, 12-20


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet