18.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ako dobre robíš, Ježišu, že si uzavretý vo svätostánku, čakáš na duše a nechodíš za nimi. Na všetkých raz príde čas, keď ťa sami a zmätení vyhľadajú: vtedy pochopia, kto si a budú sa ti klaňať.”

~CHIARA LUBICHOVÁ~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1156 reakcie0
(Share 276 0)


Téma: Sväté písmo učí pravde / Lk 4, 21-30

Archív

Hovorí sa, že pravda je len jedna a nemeniteľná. Pýtame sa, prečo je toľko klamstva? Lebo každý má svoju pravdu. Nie iba politici prekrúcajú fakty, ako im to vyhovuje, ale vidíme to už u malých detí. „Povedz pravdu a rozbijú ti hlavu,” spomína príslovie.
Aj Ježiš v nazaretskej synagóge povedal rodákom: „Akiste mi pripomeniete príslovie: Lekár, lieč sám seba!” (Lk 4, 23). Ježiš však nielen vyhlásil, že on je pravda.
Na obecné zastupiteľstvo prišiel rozhnevaný občan a priniesol Sväté písmo, z ktorého začal hlasno čítať príkaz lásky, Desatoro, Blahoslavenstvá... Trvalo to dlho. Poslanci i starosta mlčali. Napokon sa unavil a rozplakal. Všetci ho poznali. Hoci takmer denne pristupoval k Eucharistii, radšej sa mu každý vyhýbal. Mal totiž iba svoju pravdu a nepripustil, že sa mýli. V tú noc sa ho však dotkla milosť. Dnes je iný človek. Modlitby mnohých, najmä jeho rodiny, boli vypočuté.
Prečo sme svedkami toľkých hnevov, napätí, nedorozumení a prečo trpíme mnohými chorobami? Je to aj preto, lebo viac počúvame seba a nám podobných a menej oponentov, no najmä preto, lebo sme prestali počúvať hlas Boha v nás. Pripomeňme si, že Boh k nám hovorí aj cez Sväté písmo. Mnohým čítanie Písma pomohlo zbaviť sa nepriateľstiev, súdov, sporov, a teda hriechov. Je dobré nájsť si čas na jeho čítanie skôr, ako by sme podľahli hriešnym myšlienkam, vyriekli nespravodlivý súd, vykonali skutok, čo by nás obral o pokoj, radosť, peniaze, rodinu, priateľov... Rodákov Ježiša zachvátil hnev, vstali a vyhnali ho z mesta, ba dokonca ho chceli usmrtiť. Prečo? Pre ich nepravdu. Neprijali Ježiša, pretože o sebe vyhlásil, že je Mesiáš. Pre nich bol iba jedným z nich.
Diabol, klamár, podvodník, nepriateľ pravdy podniká aj dnes. Boží Syn učí pravde. Kto z nás nepozná boj o pravdu? Duch Svätý nás vedie osvojiť si pravdu, žiť v pravde. Kresťan sa má naučiť uznať si chybu, omyl, vedieť povedať prepáč, odpusť, zabudni. Pilátovi i nám Ježiš hovorí: „Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas” (Jn 18, 37).
Nie je šťastný ten, kto žije v nepravde. Neobohatia ani peniaze a bohatstvo nadobudnuté nečestne. Nebude šťastia tam, kde sa vedome a dobrovoľne pácha hriech, hoci sa ospravedlňuje a nazýva iným menom.
Spomínam si na človeka, ktorý nezohol chrbát pred lžou. Mnoho si vytrpel. Bol väznený, šikanovaný, nemohol sa realizovať, až si sami tvorcovia lži uvedomili, že ich vysoko prevyšuje, že je osobnosť... Bol kresťanom, ktorý sa učil žiť pravdu, ako ju podáva Sväté písmo.

(Katolícke noviny 2004)

29.03.2006 | Čítanosť(1595)
Téma: Sväté písmo
12.06.2003 | Čítanosť(3640)
Lk 4, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(2685)
Lk 4, 31-37
12.06.2003 | Čítanosť(2200)
Lk 4, 1-13


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet