25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ak má byť predstavený ozajstným služobníkom jednoty, musí byť sám zjednotený s druhými, a to ako človek, nie ako predstavený.”

~JEAN VANIER~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1279 reakcie0
(Share 222 0)


Téma: Duchovný život / Sv. Štefan

Myšlienky... 330/2001

      Istý výtvarník povedal, že na začiatku jeho umeleckej dráhy bola pochvala učiteľky na hodine výtvarnej výchovy. Novokňaz vyznal, že prvým impulzom k uvažovaniu o kňazstve bol pre neho príklad starého kňaza, ktorý pôsobil v jeho dedine. Väčšina detí zo siedmeho ročníka sa chcela stať hercami po besede so známym divadelným umelcom. Ak by sme pátrali, kde je koreň nášho povolania či záľub, možno by sme sa podobne zastavili pri nejakom človekovi, od ktorého na nás „preskočila iskra“ záujmu o niečo, čomu sme sa potom venovali s úplnou vážnosťou.
      Takto každé stretnutie človeka s človekom je veľmi inšpirujúce a odvážim sa povedať, že je aj súčasťou Božieho plánu.
      Dnes nás Cirkev pozýva k stretnutiu s prvým mučeníkom Cirkvi – sv. Štefanom. Počína si veľmi múdro, keď po zvestovaní „veľkej radosti“ – teda narodenia nášho Spasiteľa obracia našu pozornosť na mučenícku smrť mladého diakona. Predstavuje nám Štefana - „muža plného viery a Svätého Ducha“ (Sk 6, 5), muža, ktorý „plný milosti a sily, robil veľké divy a znamenia medzi ľudom“ (Sk 6, 8). Spomienka na tohto muža nám hovorí, že tajomstvo Vianoc je možné vniesť do života, že je možné žiť podľa náuky nášho Spasiteľa, že toto nádherne formuje ľudský život.
      Toto dnešné stretnutie so sv. Štefanom sa môže pre nás stať inšpiráciou do života. Je len na nás, či sme pripravení na to „preskočenie iskry“, ktorá zapaľuje čosi nové v ľudskom živote.
      Týždeň pred Vianocami mohli veriaci Stropkova a priľahlého okolia prichádzať do cerkvi pri kláštore otcov redemptoristov, aby sa poklonili ostatkom sv. Metoda Dominika Trčku, redemptoristu, kňaza a mučeníka. Keď som sa bol s manželkou pomodliť sa k tomuto nášmu svätému a uctiť si ho, stal som sa svedkom veľmi peknej udalosti. Do chrámu vstúpila staršia žena s malým chlapčekom – zrejme vnukom. Sadli si do poslednej lavice. Po krátkej modlitbe žena začala chlapčekovi čosi hovoriť a striedavo ukazovala na ikonu a na relikviár s ostatkami sv. Metoda. Keď som okolo nich prechádza, začul som iba jednu vetu: „On veľmi miloval Ježiška...“ Celý tento jednoduchý výjav mi pripomenul rozprávanie, ako prví kresťania sa v rímskych katakombách schádzali pri hroboch mučeníkov. Aké inšpirujúce to muselo by byť pre každého jedného z nich. Aké inšpirujúce to muselo byť pre toho malého chlapčeka v stropkovskej cerkvi.
      Kiež by sme dnes boli otvorení pre inšpiráciu, ktorá vychádza zo života sv. Štefana, kiež by sme dokázali priviesť k podobnému inšpirujúcemu stretnutiu aj tých, ktorí sú okolo nás. Kiež by sme boli priam hladní po takýchto stretnutiach. Lebo v opačnom prípade nám i tých okolo nás môže inšpirovať niečo iné, čo ovplyvní náš život úplne inak, než stretnutie s tými, čo svoj život prežili naplno v Bohu.
27.05.2011 | Čítanosť(4645)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3185)
Duchovný život


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet