21.január 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Modlitba je azylom pre všetky starosti.”

~SV. JÁN ZLATOÚSTY ~

28.11.2006 - Miron
čítanosť812 reakcie0
(Share 205 0)


Téma: Vzťah k Svätému písmu / Lk 1, 1-4; 4, 14-21

Archív

Počas návštev v rodinách si všímam vzťah domácich k Svätému písmu. Na otázky o Písme reagujú rozlične. Viackrát priniesli Bibliu z knižnice, ale bola zaprášená. Inokedy bolo na prvý pohľad vidieť, že je síce nová, ale nepoužívaná. Nie je zriedkavé vidieť Knihu kníh v byte na nočnom stolíku, pracovnom stole či na inom čestnom mieste. Poteší Sväté písmo opotrebované, s poznámkami na okraji, s podčiarknutými slovami či celými vetami.
Priateľ spomína, ako úspešne a rýchlo vybavil istú záležitosť na úrade. V čakárni bolo k dispozícii viacero denníkov i časopisov a bola tam položená aj Biblia. Prítomní si krátili čas čítaním, ale Svätého písma sa nikto nedotkol. „Siahol som po Biblii, že si niečo prečítam, keď už mám čakať. Ako som listoval a čítal, našiel som lístok s odkazom: Prosím, odovzdajte ho v kancelárii. Nechápal som. Po vstupe do miestnosti som s úsmevom podal lístok úradníčke. Dozvedel som sa, že som prvý po štrnástich dňoch, odkedy robia tento pokus. A moja záležitosť bola promptne vybavená.”
Viackrát som videl ľudí nielen v kostole, ale aj v dopravnom prostriedku, v prírode, počas dovolenky rozjímať nad Písmom. Možno tiež nosíte so sebou vreckové vydanie a vo voľnom čase si z neho prečítate niektorú časť. Je potešujúce, že Písmu sa venuje pozornosť na rôznych stretnutiach nielen mladých, ale i rodín.
Pôsobivým zážitkom z poslednej návštevy Svätého Otca na Slovensku bolo odovzdanie ručne odpísaného Svätého písma. Vďaka, že túto knihu môže dnes vlastniť každý človek a bez strachu sa venovať nielen jej čítaniu, ale aj štúdiu. Skúsme sa zamyslieť, čo vieme o najprekladanejšej a najrozšírenejšej knihe na svete.
Koncom pôstneho obdobia ma obohatil kvíz o Písme. Súťažiaci i všetci prítomní odpovedali na otázky o počte jeho kníh, autoroch, osobách, udalostiach, rozmanitých súvislostiach, vzťahoch a hodnotách. Kňaz na záver zopakoval slová sv. Hieronyma: Kto nepozná Sväté písmo, nepozná Krista. Táto kniha vychovala nejedného svätca. Mnohým otvorila oči duše, ale aj oči tela a reálne spoznali hodnoty svojho života, udalostí, vzťahov...
Upriamme pozornosť na Sväté písmo podobne, ako sa upriamili oči všetkých v nazaretskej synagóge na Ježiša, keď sa im predstavil ako Mesiáš: „Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli” (Lk 4, 21).

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(2864)
Lk 1, 67-80
12.06.2003 | Čítanosť(2644)
Lk 1, 39-55
12.06.2003 | Čítanosť(2591)
Lk 1, 26-38


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet