19.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Vedou a peniazmi bohatnú iní. Múdrosť musíš vlastnou prácou na sebe získať.

~Adam Mickiewicz ~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť859 reakcie0
(Share 195 0)


Téma: Svadba a víno / Jn 2, 1-11

Archív

Štatistický údaj o počte sobášov informuje na prelome roka o ich poklese. Prečo je menej tých čo by mohli uzavrieť manželstvo či vyslúžiť si sviatosť manželstva? Veď vína je dostatok. Aké len chcete podľa druhu, kvality, značky, názvu i ceny...
O svadbe v Káne Galilejskej v súvislosti s Ježišom, jeho učeníkmi a jeho matkou sa prestáva hovoriť, a keď, tak veľmi ticho, vyhýbavo. Môže sviatosť manželstva ustupovať vplyvom vkusu, módy, väčšiny či spoločenskej mienky?
V jednej našej rodine nastala taká situácia, že najstaršia Janka už má tretieho manžela a ona je už jeho druhou manželkou. Obaja mali prvé manželstvá požehnané kňazom. Mladšia sestra Vierka sa s tým nevie zmieriť a preto vyhlásila, že zostane sama, starou dievkou, nechce sa sklamať a nechce byť klamaná. Brat Jozef preto radšej žije ako druh, neuznáva pokrytectvo, akým je vraj manželstvo. Stredný medzi súrodencami, Vlado, má priateľa a čaká, že po vstupe do zjednotenej Európy bude zlegalizovaný ich zväzok. Predposledná Iva žije s moslimom, s ktorým sa zoznámila na štúdiách. Čosi hovorí o ekumenizme, ktorému rozumie len ona.
Najmladšia Zdenka mala nedávno sobáš v kostole. S manželom sa zoznámili v kresťanskom spoločenstve. Chcú svojím životom byť znamením, že sviatosť manželstva nepatrí minulosti. Manželská vernosť, prístup k počatiu dieťaťa, povinnosti voči Bohu, Cirkvi ale i spoločnosti sú im viac ako jasné. Súrodenci si zatiaľ hovoria svoje o sviatosti manželstva. Už samotný obrad vysluhovania sviatosti manželstva ich sestry a švagra neostal bez ohlasu. Najstaršia sestra sa im poďakovala za príklad kresťanskej viery v dnešnej dobe. Vierka sa po rokoch pripravila na prijatie sviatosti zmierenia a jediná zo súrodencov bola na svätom prijímaní. Viacerí konštatujú, že od svadby zmenila názor na kresťanské manželstvo. Ostatní akoby volili taktiku vyčkávania. A čo rodičia? Trápia sa. Cítia výčitky za výchovu. Čo je však hlavné, modlia sa za svoje deti a ich rodiny.
„Ježiš v Káne Galilejskej ako prvé zo znamení, zjavil svoju slávu” (Jn 2, 11). Ježiš rešpektuje rozum a slobodnú vôľu človeka. Cirkev pokračuje a učí a bude učiť, čo Ježiš zjavil. Je na každom človeku či uverí, že „Boh je láska” (1 Jn 4, 8). Jedine Boh - keď urobíme všetko, čo nám hovorí - dá dobré víno každému.

(Katolícke noviny 2004)

12.06.2003 | Čítanosť(2037)
Jn 2, 13-25
12.06.2003 | Čítanosť(1862)
Jn 2, 1-12


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet