12.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Obeta neznamená ani oklieštenie, ani pokánie. Je to čin, ktorý vnáša do ľudského srdca Boha. Humanizmus zanedbal základnú úlohu obety. Usiloval sa zanietiť človeka slovami, a nie činmi.”

~ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY~

28.11.2006 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1359 reakcie0
(Share 247 0)


Téma: Čo od nás očakáva Boh? / Nový rok

Archív

Práve sme vykročili do ďalšieho roka. Iste plní plánov a očakávaní. Zamysleli sme sa pritom aj nad našimi povinnosťami voči Bohu, blížnym i voči sebe?
Apoštol sv. Ján pripomína: „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh” (Jn 1, 1). Boh je počiatok i cieľ všetkého. Svoj vzťah s ním žijeme vo viere.
Aké sú naše povinnosti voči viere? Predovšetkým je potrebné, aby sme poznávali Boha. Kto ho nepozná, nemôže ho ani milovať. Srdce človeka sa nadchne láskou, keď mu rozum ukáže príčinu.
Siedmi bývalí spolužiaci viedli mimoriadne živý rozhovor: „Ja vám hovorím, že Boh jestvuje.” „A ja zas tvrdím, že Boh nie je.” „Pozrite, aj tento dom musel ktosi postaviť. Či nie? Podobne hovorí svet o Stvoriteľovi.” „To je predsa úplne niečo iné...” Debata medzi nimi už bola priam horúca, keď sa do kriku ozval hlas: „Kto z vás tvrdí, že Boh nejestvuje, nech zdvihne ruku.” Ako na povel sa zdvihlo päť rúk. Piati hlasovali proti existencii Boha len preto, lebo o ňom nič nevedeli.
Aby sme si vedeli obhájiť svoju vieru, treba poznať dôvody Božej existencie. Veríme, že Boh naozaj jestvuje, veď nám zanechal stopu svojho bytia. Tou stopou je svet. Všetko musí mať svoju príčinu a musí ju mať aj celý svet. Jeho jestvovanie potvrdzuje existenciu Boha.
Máme istotu, že Boh jestvuje, keď vidíme krásu, poriadok, harmóniu. Môže sa nám napríklad zdať, že hviezdy stoja na mieste, a ony sa pritom pohybujú obrovskou rýchlosťou. Každá má svoju dráhu, z ktorej nevybočí. Kto okrem Boha by takto geniálne dokázal rozložiť milióny hviezd, navyše bez toho, aby potreboval niečo zlepšovať alebo skúmať?
Boh nás miluje a odpoveďou na jeho lásku je naša láska. Každá skutočná láska obohacuje človeka a je prínosom pre spoločenský i duchovný život. Ak to uznávame všeobecne, tým viac by to malo platiť vo vzťahu k Bohu.
Ale my sa neraz bojíme otvoriť jeho láske. Hoci nik, kto ho úprimne miloval, sa nesťažoval, lebo skutočná láska k Bohu je nesmiernym obohatením a prínosom pre náš život. Aj v tomto roku sa môžeme postaviť pred Božiu tvár...

(Katolícke noviny 2004)

20.06.2003 | Čítanosť(2730)
Téma: Nový rok / Lk 2, 21
01.01.2005 | Čítanosť(1843)
Téma: Nový rok / Predsavzatie
10.02.2010 | Čítanosť(1439)
Téma: Nový rok /


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet