24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Oslňujúca krása slobody nie je v tom, že nás oslobodzuje od niečoho, ale pre niečo. Pre to, aby sme milovali a boli milovaní. Peklo je samota toho, kto si absurdne chcel postačiť sám.”

~ABBÉ PIERRE~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2176 reakcie0
(Share 514 0)


Téma: Vianoce

Myšlienky... 329/2001

      Pred pár dňami som v televízií sledoval program, v ktorom ľudia z rôznych kútov Slovenska rozprávali o vianočných zvykoch, tradíciách, o tom, aké jedlá sa pripravujú. Medzitým zaznievali koledy a vinše. Bol to pekný program, ktorý ladil s vianočnou atmosférou, na akú sme navyknutí. A predsa mi na ňom čosi vadilo. Pripomenulo mi to návštevu jednej cerkvi po sviatku Povýšenia svätého kríža. Kríž bol síce podľa predpisov vyložený uprostred cerkvi, ale bol tak ozdobený kvetmi, že ho vôbec nebolo vidieť. I samotné uctenie bozkom bolo pomerne zložitým aktom. Podobne prílišným zdôrazňovaním sentimentálnych nálad a zvykov, ktoré sprevádzajú vianočný čas, môžeme stratiť z očí to najhlavnejšie – Krista. Je tu nebezpečenstvo, že sa uspokojíme iba ponorením do týchto nálad a zvykov a pravá adorácia Novonarodeného sa dostane kdesi na druhú koľaj. Tým sa môžeme pripraviť o pravú radosť z týchto sviatkov. A tá nepramení zo sentimentálnych nálad a zvykov. Je to radosť zo zvesti, ktorá k nám zaznieva v pričastene sviatku:
       „Vyslobodenie poslal Pán svojmu ľudu. Aleluja.“
      Zachariáš, otec sv. Jána Krstiteľa, vo svojom chválospeve tiež naznačuje, v čom spočíva pravá vianočná radosť: „A ty, chlapček, budeš sa volať prorokom Najvyššieho: pôjdeš pred tvárou Pána, pripravíš mu cestu a poučíš jeho ľud o spáse, že mu náš Boh z hĺbky svojho milosrdenstva odpustí hriechy. Tak nás Vychádzajúci z výsosti navštívi a zažiari tým, čo sedia vo tme a v tôni smrti, a naše kroky upriami na cestu pokoja“ (Lk 1, 76-79).
      Vianoce sú o vyslobodení, o odpustení, o spáse, o zmene života, ktorú vyvoláva poznanie seba i sveta vo svetle Narodeného. Tu je prameň pravej vianočnej radosti.
      Spovedal som muža, ktorý k tejto sviatosti pristúpil po mnohých rokoch. Bol to okamih, kedy bolo Božiu milosť cítiť priam hmatateľne. Po modlitbe rozhrešenia mi tento muž s úsmevom povedal: „Otče! Ani netušíte akú mám radosť!“ Čo vyjadril slovami, to sa odzrkadľovalo aj v jeho tvári. Kto vie, ako by vyzeral tento svet, ako by vyzeral náš život, keby sme nedostali dar vyslobodenia, ktorý nám priniesol náš Spasiteľ.
      Skúsme teda preniknúť k tento pravej vianočne radosti a nasledujme výzvu prokimenu sviatku: „Nech sa ti klania celá zem a nech ti spieva, nech ospevuje tvoje meno, Najvyšší.“
20.06.2003 | Čítanosť(5047)
Téma: Vianoce / Mt 1, 22
20.06.2003 | Čítanosť(3933)
Téma: Vianoce / Mt 1, 22
19.12.2003 | Čítanosť(2836)
Téma: Vianoce
25.06.2003 | Čítanosť(1990)
Téma: Vianoce
25.06.2003 | Čítanosť(1776)
Téma: Vianoce


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet