20.september 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Neteš sa bohatstvu a ostatným pozemským statkom, lebo sa od teba zoberú tak, ako odev od herca, ktorý skončil svoju rolu. Či nevidíš, aké je to smiešne, keď si deti pri hre volia sudcu? Tak smiešne je aj to, keď sa človek ženie za tým, čo dnes je a zajtra zmizne. Pozemské veci často strácame nie pri smrti, ale ešte za života. Rozpadávajú sa, strácajú, aby napomenuli tých, ktorí ich milujú, že sú len dočasné, pominuteľné ako sen a aby v ich očiach zhasli túžbu po nich. Bohatstvo padne krachom, mladosť mizne rokmi, krása ženy sa zmení ešte v skorších rokoch. Taká dočasná je sláva a moc. Ako každodenne vidíme umierať ľudí, tak každodenne sa všetko vo svete mení. Je to tak preto, aby sme sa príliš nestarali o pozemské veci, ale hľadali veci nebeské...

~sv. Ján Zlatoústy~

22.11.2006 -
čítanosť927 reakcie0
(Share 203 0)


Téma: Lk 14, 12-13

Archív

      Ježiš sa k hodovaniu nevyjadruje nijako negatívne. Hodovanie je jedným z prejavov radosti. Nie však radosti sebecky chamtivej, ale radosti zdieľanej a obdarovávajúcej. Lenže, keď my robíme hody (agapé), pozveme si tých, ktorí sú nám milí -investujeme do svojich. Ježiš chce zmeniť tieto naše sklony: pozvite si tých, ktorí sú milí Bohu, nemyslite len na seba. Investujte do tých, ktorí nič nemajú, do tých, ktorí to potrebujú.
      Pozývať len sebe milých znamená robiť najväčšiu radosť sebe samému. Pozývať bezprizorných, znamená robiť radosť im - nerobiť to pre seba. A nešetrite. Na hostine pre chudobných je to Ježišom zakázané.
      Tu je zjavný silný lukášovský akcent: vyrovnanie sociálnych rozdielov nepríde zhora, od vlády, od nadácií a charitatívnych inštitúcií, ale od toho, kto nasleduje Krista, teda od každého z nás. Každý sa môžeme podieľať na zmenšovaní biedy svojich blížnych a na prospešnej strate svojich prebytkov. Ale opatrne, aby sme svojou štedrosťou chudobných nezahanbovali a neponižovali ich tým.

12.06.2003 | Čítanosť(2857)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2143)
Lk 14, 7-14
12.06.2003 | Čítanosť(1828)
Lk 14, 25-35


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet