17.december 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    V tichu dostáva každý človek možnosť byť veľkým. Získava slobodu od pút nepriateľstva. Stáva sa básnikom a azda i anjelom. Ticho však vyžaduje veľkú disciplínu: človek sa k nemu musí dopracovať, a to ho robí o to vzácnejším.

~Leonard Bernstein ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť284 reakcie0
(Share 116 0)


Téma: Vyrovnanosť

Myšlienky... 327/2001

      Vyrovnanosť, odvaha, múdrosť – tri vlastnosti, ktoré z priemerného človeka dokážu urobiť velikána, zo slabocha hrdinu, vracajú ľuďom slobodu, radosť a šťastie. Človek je šťastný, keď je vyrovnaný sám so sebou. Ak túto duševnú rovnováhu stratí, jeho šťastie je iba čiastkové a trvá iba do času, kým si človek znovu neuvedomí svoj stav. Preto sa musí ustavične kontrolovať a usilovať sa o dosiahnutie prirodzenej duševnej rovnováhy vo svojich skutkoch a myšlienkach. Niekedy však znovu nadobudnutá rovnováha človeku neprináša šťastie, ale skôr zármutok. Ale čo je chvíľka zármutku, keď sa človek rozhodol pre Boha? Podstatou tohto smútku je nedokonalosť duchovného života, nostalgia za stratou predmetu alebo nádeje upnutej na veci charakterizovanej nedokonalosťou tohto sveta.
      A práve v súčasnosti si človek jasne uvedomuje ostrý kontrast medzi vlastnou nedokonalosťou a dokonalosťou Boha. Poznanie tohto kontrastu ho privádza do depresií. Pocit osamotenia, nedôvery a bezmocnosti je však ďalšou príčinou depresií. Pre kresťana by však mal byť tento pocit cudzí. Vedomie, že každý kresťan je údom svätej cirkvi a má spoločného nebeského Otca, vylučuje tento pocit. Sv. apoštol Pavol svojím výkrikom dôvery to potvrdzuje: Keď Boh s nami, kto proti nám!
      Ale hriech a zotrvanie v ňom nám neumožňuje plne pochopiť zmysel tejto pravdy. „Tragickým následkom hriechu je, že človek po páde nedovolí Bohu, aby mu pomohol konať to, čo je dobré a správne. Lámeme sláčik, aby nemohol hrať na našich husliach, natiahnutými rukami ho držíme od seba, pretože nechceme byť milovaní. Topíme sa a nechceme sa chytiť jeho pomocnej ruky, pretože sme vo svojej pýche presvedčení, že sa tým musíme vyrovnať sami“ (Fulton J. Sheen).
      Ak k budovaniu pokoja a vyrovnanosti v duši nepripustíme Boha, naše úsilie bude márne. Otvorme preto srdcia v úplnej odovzdanosti, ako prázdne nádoby, aby boli naplnené. „Hľa, stojím pri dverách a klopem. Kto počúvne môj hlas a otvorí dvere, k tomu vojdem a budem s ním večerať a on so mnou“ (Zjv 3, 20).
      Boh chce k nám prísť. Záleží len na nás, či ho pustíme. Je pravda, že nie je ťažké nájsť Boha, ale že sa človek častejšie bojí, aby nebol nájdený. Nechajme sa nájsť! Prijmime Boha do svojho vnútra. Prijmime jeho pokoj a lásku, ktorá nám pomôže nájsť stratenú vyrovnanosť.


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet