24.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

     „Všetko v nás treba umlčať, aby sme v sebe objavili Boží hlas. A treba s týmto hlasom zaobchádzať tak, ako sa vyberá diamant z blata: očistiť ho, položiť na viditeľné miesto a vo vhodnom čase darovať, pretože je láskou a lásku treba dávať.”

~CHIARA LUBICHOVÁ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1522 reakcie0
(Share 298 0)


Téma: Duchovný život / Božia vôľa / Nasledovanie Krista / Lk 14, 15-24

Myšlienky... 312/2001

      Slovo alibi, hoci je cudzieho pôvodu, predsa je nám vďaka detektívnym filmom známe. Nevinný človek obvinený z trestného činu dokazuje, že v čase jeho spáchania bol na úplne inom mieste. Má teda alibi.
      Mnohokrát sa však tento výraz používa na označenie výhovoriek na zdôvodnenie nesplnenia určitej úlohy.
      Keď však pozýva Boh, neobstojí žiadna výhovorka. Podobenstvo o hostine nám rozpráva, ako obstali tí, ktorí odmietli pozvanie hostiteľa.
      Pozvanie na hostinu bolo veľkou poctou, ktorú nikto z nich neodmietol. Keď však bolo všetko pripravené, jeden za druhým uvádzajú „alibi“ prečo nemôžu prísť. Kúpa majetku, alebo otestovanie piatich párov volov, alebo ženba, to všetko sú iba za vlasy pritiahnuté výhovorky, ktorým by nikto neuveril. Tým menej hostiteľ. Pritom mali dosť času na to, aby si svoje veci mohli zariadiť tak, aby mohli prísť.
      Hostiteľ v tomto podobenstve predstavuje Boha, ktorý k sebe pozýva všetkých ľudí. Mnohí sa však odvážia odmietnuť jeho pozvanie nepresvedčivými výhovorkami. Tým sa dopúšťajú dvojnásobného hriechu. Nielenže pohŕdajú láskavým Božím pozvaním, ale pokúšajú sa ho ešte aj oklamať.
      Hlavným dôvodom týchto odmietnutí je nesprávne poradie životných hodnôt. Podceňujeme vyššie Božie dary a preceňujeme nižšie veci. Ježiš Kristus hovorí: „Hľadajte teda najprv Božie kráľovstvo... a toto všetko dostanete navyše“ (Mt 6, 33). Zanedbávanie tejto rady vedie k ľahostajnosti voči Bohu a teda i k jeho pozvaniam. Keď však volá Boh, má ustúpiť všetko ostatné.
      Koľko doteraz zaznelo, len aby človek mohol odmietnuť Božie pozvanie k modlitbe, k pokániu, k Eucharistii. Nesmieme čakať s obrátením na nejaké mimoriadne znamenie alebo zjavenie! Božie posolstvo prinášajú väčšinou obyčajní služobníci Cirkvi – nečakajme na výnimky, ktoré však niekedy skutočne existujú. (Podľa: Jozef Hrbata, Perly a chléb, 178.5.)
      Pred pár rokmi urobila rozruch kniha slávnej francúzskej herečky Gabriely Bossicovej. Bola umelkyňou svetového formátu, ale tiež umelkyňou v duchovnom živote. Za jej života jej kolegovia vedeli len toľko, že bola kresťankou, ktorá žila podľa viery. Ale jedno im bolo záhadné, že nijaké stresy, ani problémy, ani ťažkosti, ju nevedeli vyviesť z rovnováhy. Bola vždy pokojná. Po jej smrti našli vyriešenie tejto záhady. V starostlivo zamknutom stolíku našli desať hrubých zošitov, v ktorých zaznamenala svoj duchovný život, svoje modlitby, city...
      Rukopisy pripravil do tlače známy francúzsky spisovateľ. Zo zápiskov sa môžeme dozvedieť, že Gabriela chcela vstúpiť do kláštora, ale v duši jej Ježiš povedal: „Ostaň tam, kde si. Len rob vždy dobre a miluj blížnych!“ Gabriela ostala vo svete. Prijala však toto Božie pozvanie k spáse. To spôsobilo, že sa stala požehnaním pre svoje okolie. (PhDr. J. Rybár, Príklady, s. 28.)
      Prijmime aj my Božie pozvanie k spáse tým, že budeme vždy hľadať najprv to, čo sa páči Bohu. Takto sa staneme nielen požehnaním pre svoje okolie, ale aj trvalými hosťami na Nebeskej hostine.
27.05.2011 | Čítanosť(4645)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3185)
Duchovný život
12.06.2003 | Čítanosť(3017)
Lk 14, 15-24
12.06.2003 | Čítanosť(2274)
Lk 14, 7-14


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet