25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Dokonale môže veriť až ten, kto dokonale miluje, lebo stredom jeho života, jeho postojov a skutkov už nie je on sám, ale Ježiš.

~Romano Guardini~

20.06.2003 - Miron
čítanosť795 reakcie0
(Share 185 0)


Téma: Vôľa / Výchova

Myšlienky... 309/2001

      V supermarkete nakupovala mladá rodinka. Matka vyberala tovar a otec tlačil nákupný vozík, v ktorom sedela ich malá dcérka. Problém nastal v okamihu, keď prechádzali oddelením sladkostí. Dievčatko hlasno dávalo najavo, že chce to i to. Matka povedala: „Vyber si jednu sladkosť.“ Dievčatko si však s plačom vynútilo hneď niekoľko sladkostí. Neuspokojilo sa však s tým, že sladkosti boli vložené do vozíka. A tak ďalším plačom si vynútilo rozbalenie čokolády, do ktorej sa hneď pustilo. Keď som túto rodinku stretol pri pokladni, všimol som si, že všetky sladkosti boli už preč. K zaúčtovaniu rodičia podali len prázdne obaly...
      Celkom obyčajná scéna – poviete. Skutočne ide o niečo bežné. Ale je to natoľko nevinné, aby sme nad tým mávli rukou? V skutočnosti tu neide o sladkosti. Ide tu o určitý návyk dieťaťa, ktorý sa v budúcnosti môže nepriaznivo prejaviť v rôznych životných situáciách.
      Človek je síce slobodný, ale vieme, že nie všetko mu osoží. Mnohokrát musí povedať „NIE“ rôznym ponukám, ktoré by inak spôsobili ujmu na jeho duši i na tele. Povedať toto „NIE“ je však veľmi ťažké, pretože naša prirodzenosť nás niekedy priam ženie za vecami, o ktorých nám rozum i srdce hovorí, že sú pre nás neosožné, ba priam nebezpečné. Premôcť túto silu – na to je potrebná iná sila – sila vôle. Vzpierač, ktorý sa na majstrovstvách postaví k ťažkej činke a zdvihne ju, neprišiel k svojej sile z ničoho nič. Kdesi na začiatku musel mnohokrát zdvíhať oveľa ľahšie činky, aby postupne nadobudol silu potrebnú na zdvihnutie tej ťažšej.
      Vo výchove sa má pamätať na toto pestovanie vôle. Je zaiste jednoduchšie vyhovieť vo všetkom a „mať pokoj“, ale tento spôsob nielen že je nesprávny, ale je i nebezpečný pre budúci život dieťaťa, pretože sa nenaučí povedať si „NIE“ a ak by aj chcelo, tak k tomu nenájde potrebnú silu. A tak sa stáva ľahkou korisťou nejednej neresti. A toto samozrejme prináša aj pád v duchovnom živote.
Povedať „NIE“ na niektoré žiadosti dieťaťa nie je tak prejavom nelásky, ale lásky, ktorá takto dieťa učí povedať „NIE“ nebezpečným situáciám a veciam, ktoré neskôr vstúpia do jeho života.
30.12.2004 | Čítanosť(597)
Téma: Božia vôľa
30.12.2004 | Čítanosť(561)
Téma: Božia vôľa
20.08.2003 | Čítanosť(1545)
Vôľa (Božia)


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet