25.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Božia mapa vyzerá inak než naša. No zdá sa, že Boh nám dáva vytušiť čosi zo svojej odlišnej perspektívy. V jeho poriadku zaujímajú významné miesto tri skupiny ľudí: deti, starí a chorí ľudia, a rehoľníci. Oni vždy reagujú obzvlášť citlivo a majú jemnocit pre Boha a evanjelium.”

~KLAUS HEMMERLE~

17.10.2006 - Miron
čítanosť695 reakcie0
(Share 290 0)


Téma: Sobota po Pasche / Jn 3, 22-33

Myšlienky... 384/2006

      Mladý kňaz sa sťažoval svojmu staršiemu spolubratovi:
      „Stratil som jedného horlivého farníka.“
      „Ako to?“ pýtal sa starší kňaz.
      „Nezvolili ho do farskej rady. Urazil sa a odvtedy sa dištancuje od každej farskej aktivity.“
      Spolubrat ho potešoval: „Nebuď smutný! Zaiste v tom bolo Božie riadenie. Sám vidíš, že ešte potrebuje duchovne dozrieť. Teraz má šancu dozrieť a ak ju prijme, v budúcnosti ti ešte bude veľkou oporou.“
      V podobnom zmysle napomínal svätý Ján Krstiteľ svojich učeníkov. Zmocnila sa ich totiž žiarlivosť pri zvesti, že Ježiš tiež krstí na Jordáne. Tento postoj je síce pochopiteľný, ale veľmi škodlivý. Je totiž potrebná veľká duchovná hĺbka, aby sa človek uchránil pred sebectvom a namyslenosťou, ktoré spôsobujú žiarlivosť. Inak spôsobuje veľkú škodu, pretože vedie k túžbe privlastniť si aspoň kus úcty, ktorá však v diele spásy celkom prináleží Bohu.
      Svätý Ján vedie svojich učeníkov k hlbšiemu pochopeniu Božieho diela spásy, aby ich vyviedol zo škodlivého postoja žiarlivosti.
      Je to poučenie aj pre nás, lebo aj my sme vystavení pokušeniu prijímať vonkajšie vyznamenania a pochvalné uznania za naše náboženské aktivity napríklad v rámci farnosti. Je síce veľkým povzbudením, ak sa nám ich dostane. Je to vždy akoby Božie pohladenie, ktoré znásobuje naše úsilie. Ale nesmieme dopustiť, aby sme svoje konanie zameriavali iba na dosiahnutie tohto uznania a už vôbec nie je prípustné, aby sa v nás objavila žiarlivosť, keď takéto uznanie sa dostane našim blížnym.

      Svetlý týždeň

20.06.2003 | Čítanosť(1966)
Téma: Kríž / Spása / Jn 3, 16
12.06.2003 | Čítanosť(2636)
Jn 3, 1-21
12.06.2003 | Čítanosť(2596)
Jn 3, 22-36


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet