23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Tri veci, bratia, tri veci podopierajú vieru, prehlbujú nábožnosť a udržujú čnosť: modlitba, pôst a milosrdenstvo. O čo modlitba klope, to pôst dosahuje a milosrdenstvo dostáva. Modlitba, milosrdenstvo a pôst: tieto tri veci sú jedno a navzájom si dávajú život... Nech ich nik netrhá, nedajú sa oddeliť. Ty, čo sa postíš, vedz, že tvoje pole sa postí, ak mu chýba milosrdenstvo. Ty, čo sa postíš, len to, čo rozdáš z milosrdenstva, pribudne do tvojej sýpky. Preto, človeče, nestrácaj čas schovávaním, ale zbieraj rozdávaním. Dávaj sebe tým, že daruješ chudobnému; lebo čo nenecháš inému, to mať nebudeš.

~sv. Peter Chryzológ~

09.10.2006 -
čítanosť848 reakcie0
(Share 231 0)


Téma: Mt 10, 39

Archív

      Predchádzajúci verš hovoril o kríži, ktorý máme pripravený na ceste nasledovania. Kto z nás by mal radosť z utrpenia? Kto z nás by rád počul o kríži? A predsa Božie deti vedia, že na ceste za Pánom Ježišom nemôžu počítať iba s radosťou, pohodou, požehnaním a šťastím. Pretože cesta nášho Pána sa skončila na kríži, nemôžeme očakávať, že naša cesta nasledovania bude cestou samých radostí. Učeník sa môže ocitnúť v situáciách, keď ide o všetko a keď za cenu zaprenia môže zachrániť dušu, život. Ísť za Kristom je ale viac než vlastný život. Hodnoty na ceste nasledovania dostávajú nový rozmer. Veci prvé sa stávajú až druhými. Veď opustením Krista sa stráca skutočný život, aj keby ho človek zachoval. A tak ten, kto život zachová, môže ho stratiť a ten, kto ho stratí pre Krista, ho vlastne nájde.
      Utrpenie by teda nemalo byť pre kresťanov ničím prekvapujúcim. Naopak, mali by sme ho prijímať ako milosť a radosť. Skúsenosti trpiacich i správy o mučeníkoch svedčia o tom, že Kristus zjasní svojim verným okamihy utrpenia istotou svojej blízkosti. Uprostred najkrutejších múk, ktoré učeníci znášali pre svojho Pána, sa im dostalo podielu a účasti na radosti a blahoslavenstve zo spoločenstva s Ním. Pravý, večný život sa môže získať len v spojení s Kristom, v skutočnom nasledovaní svojho Pána a v poslušnosti jeho vôli.

12.06.2003 | Čítanosť(4202)
Mt 10, 16-23
12.06.2003 | Čítanosť(3687)
Mt 10, 24-42
12.06.2003 | Čítanosť(2993)
Mt 10, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet