18.júl 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Modli sa uprostred všedných dní. Neprestávaj premáhať únavu a ľahostajnosť. Modli sa osobne. Snaž sa urobiť aj z každodennej modlitby osobnú modlitbu, v ktorej prichádzaš z nepokoja okolo teba a v tebe k sebe samému, zo vzrušeného chvatu ku pokoju, z tiesne do sveta širokých priestorov viery a od seba samotného k Bohu - nie len k slovám modlitby, ktoré si sa naučil ako dieťa.

~Karl Rahner~

09.10.2006 -
čítanosť1109 reakcie0
(Share 329 0)


Téma: Mt 10, 34

Archív

      Poznáme texty úplne opačné: Kristus, darca pokoja, ktorý vedie svojich učeníkov k tomu, aby roznášali pokoj. Svoj pokoj vám dávam, ale ja vám ho dávam nie ako svet dáva, hovorí Pán. Kristov pozdrav znie: Pokoj vám. Kristus predsa blahoslaví tých, ktorí roznášajú, ba tvoria pokoj - teda konajú ako Pán. A zrazu má platiť, že Kristus nepriniesol pokoj, ale meč a rozdelenie. Ako to teda je?
      Náš Pán je iste Pánom pokoja, veď evanjelium je dobrá, radostná správa o zmierení, teda mieri alebo pokoji v Kristovi Ježišovi.
      Ale učeník- práve preto, že vyšiel za svojím Pánom, musí tiež počítať s ťažkosťami a problémami. Veď platí: Žiak nie je nad učiteľa, ani sluha nad svojho pána (v. 24). Nedá sa ísť cestou za Kristom a neprežívať niečo z toho, čo prežil Kristus.
      V tomto zmysle teda nepriniesol Pán pokoj, ale rozdelenie. Pretože sa proti nám kvôli Kristovi môžu postaviť dokonca aj členovia rodiny, priatelia alebo známi, ide naozaj o meč, o rozdelenie, ktoré spôsobuje Kristus. Učeník síce nechce rozdeliť rodinu, či sa rozísť s priateľmi, ale má na prvom mieste Krista a Kristus delí ľudí. S tým sa už musíme zmieriť. Kvôli Kristovi sa máme na všetkých ľudí pozerať ako na kandidátov neba, teda ako na tých, za ktorých zomrel. Na druhej strane však platí, že učeník už nie je svoj, ale patrí Pánovi a Božiemu kráľovstvu, ktorého hodnoty sú mu nadovšetko. A tak hoci Kristus prináša pokoj a lásku, v istom zmysle prináša aj nepokoj a meč - teda rozdelenie.

12.06.2003 | Čítanosť(4275)
Mt 10, 16-23
12.06.2003 | Čítanosť(3733)
Mt 10, 24-42
12.06.2003 | Čítanosť(3051)
Mt 10, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet