19.október 2018

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Jeden brat prišiel k otcovi Poimenovi a povedal: „Otče, mám rozličné myšlienky a skrze ne sa dostávam do nebezpečia.“ Otec Poimen ho vyviedol von a povedal mu: „Roztiahni plášť a zadrž vietor!“ Brat odpovedal: „To nemôžem!“ A tu mu starec povedal: „Keď nemôžeš toto, potom nemôžeš ani brániť svojim myšlienkam, aby k tebe neprichádzali. Ale tvojou úlohou je s nimi zápasiť.“

~Apophtegmata 602 ~

09.10.2006 -
čítanosť811 reakcie0
(Share 205 0)


Téma: Mt 10, 32-33

Archív

      Text býva tradične chápaný ako jeden z dôvodov, prečo by sme mali vydávať svedectvo o svojej viere. Veď ako budeme konať my, podľa toho bude s nami zaobchádzať Otec. Ale v skutočnosti je to práve naopak.
      Pravdou je, že v texte ide o vyznanie. Oddiel sa začína vyvolením dvanástich a povolaním do práce. Pán teda vo svojej milosti koná ako prvý a až potom učeníci. Učeníci vstúpili na cestu nasledovania svojho Pána, ktorý ich poslal zvestovať evanjelium - kázať, pomáhať, zachraňovať, uzdravovať -poukazujúc: zadarmo ste prijali, zadarmo dajte. Ide o princíp Božej milosti, Božej lásky. A učeníci mali roznášať Božie dary a pokoj. Ďalšia časť v Biblii je vhodne nazvaná: Údel Ježišových učeníkov a hovorí sa tu o tom, že učeníci sú poslaní ako ovečky medzi vlkov, majú sa teda mať na pozore a byť obozretní. Pán hovorí aj o prenasledovaní, ktoré učeníci môžu prežiť na ceste za Kristom i o tom, že sa nemusia báť, čo budú hovoriť, lebo starosť a vedenie preberá Boží Duch. Sú teda v Božej starostlivosti a smú vedieť, že bez Božieho súhlasu sa nič nedeje. A práve v tejto súvislosti platí: Kto mňa vyzná a nezaprie aj v ťažkej situácii, kto sa postaví na stranu pohŕdaného Krista, kto sa bojí viac Boha než ľudí, ten už dnes patrí Kristovi a príde s ním do Božej prítomnosti. Ale kto ako učeník, ktorého smeruje Duch, mlčí, nevyznáva, ba zapiera, ten - pretože sám nechce - nemôže čakať Kristovo priznanie pred Otcom.

12.06.2003 | Čítanosť(4091)
Mt 10, 16-23
12.06.2003 | Čítanosť(3557)
Mt 10, 24-42
12.06.2003 | Čítanosť(2895)
Mt 10, 1-15


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet