23.máj 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Žiť v Božom dnešku znamená nehľadieť naň s úzkosťou, ale tak, že každé ráno uchopíme deň, ktorý prichádza.”

~ROGER SCHŰTZ~

06.10.2006 - Miron
čítanosť1033 reakcie0
(Share 283 1)


Téma: 18. nedeľa po ZSD / Lk 5, 1-11

Homília

AI      Po maturite som sa prihlásil na dvojtýždňový kurz angličtiny, ktorý ponúkala cestovná kancelária. Väčšinu účastníkov tvorili moji rovesníci. I keď kurz bol zameraný na zdokonalenie v konverzácií, niesol sa tak trochu v uvoľnenom duchu. Začiatok prázdnin nebol práve tým najväčším stimulom pre horlivosť v učení. Ale predsa sa našla výnimka. Bol to starší muž, ktorý si zaplatil dva pobyty za sebou. Kedykoľvek som ho stretol, držal v ruke učebnicu a tĺkol si do hlavy anglické slovíčka. Keď som sa ho spýtal na dôvod takej veľkej horlivosti, odpovedal: „Podnik ma posiela do Saudskej Arábie. Mal by som tam viesť stavebné práce. A k tomu potrebujem angličtinu. A tak som tu. Musel som vypadnúť z domu, pretože tam by ma veľa vecí rozptyľovalo...“
KE      Ježiš Kristus si praje, aby sme ho zvestovali svetu. Prví učeníci prijali jeho výzvu. Uvedomili si však, že nebudú môcť efektívne nasledovať Krista, kým nenechajú všetko, čo by ich mohlo na tejto ceste zväzovať. Preto, „keď pritiahli lode k brehu, opustili všetko a išli za ním“ (Lk 5, 11). Ak chceme nasledovať Ježiša Krista, ak chceme dobre splniť úlohu, ktorú nám dáva – ohlasovanie evanjelia svetu, musíme napodobniť tento radikálny rez, ktorý uskutočnili prví apoštoli vo svojom živote. A nielen oni, ale v toku storočí všetci, ktorí s odvahou vykročili za Kristom.
DI      V tomto okamihu zvyčajne zaprotestujeme a povieme: „Mám azda opustiť svoju manželku a deti, či azda prácu alebo svoj domov?“ A keď zostávame na tejto úrovní uvažovania, slová o nasledovaní Krista nadobúdajú význam, ktorý ostáva nedosiahnuteľný v rámci nášho stavu, povolania a vôbec života. Aby sa tak nestalo, musíme si uvedomiť, že nie každý je povolaný k takémuto radikálnemu rezu. Pre väčšinu „opustiť všetko“ skôr znamená zrieknuť sa tých vecí, ktoré nám znemožňujú nasledovať Krista a ohlasovať evanjelium. Konkrétne to môže zrieknutie sa hodín strávených v pohodlí pred televíznou obrazovkou. Namiesto toho môžeme s deťmi prečítať pár veršov z evanjelia a pomôcť im pochopiť ich význam pre život. Môže ísť tiež zredukovanie tých koníčkov, ktoré neprinášajú úžitok, aby sme ušetrený čas venovali modlitbe za svet. Môže ísť aj zrieknutie sa bezstarostného klebetenia s priateľmi, aby sme rozhovoru mohli dať duchovný rozmer. Je toľko vecí, ktoré nás zväzujú a tak znemožňujú kráčať za Kristom. Opustiť všetko toto je priam nevyhnutné, ak chceme byť Kristovi, ak chceme svetu otvoriť novú perspektívu – perspektívu Božieho kráľovstva.
PAR      Istý učiteľ mal v triede slabšieho žiaka. Nie že by bol hlúpy, ale bol tak trochu ťažkopádnejší. Učiteľ sa rozhodol, že sa mu bude viac venovať. Nechal si ho po vyučovaní v triede a venoval mu svoj voľný čas. Spolu napísali domáce úlohy a ak bolo potrebné, látku mu ešte raz vysvetlil. Tak to išlo dlhý čas. Ovocie tohto svojho počínania zakúsil až po rokoch, keď ho tento chlapec navštívil ako čerstvý maturant. Pochválil sa svojím úspechom pri skúške ako aj tým, že si podal prihlášku na univerzitu. A dodal: „Za tento svoj úspech vďačím len vám. Keby ste sa mi vtedy neboli venovali, nikdy by som sa sám nebol dostal tak ďaleko.“ Učiteľ sa zriekol kúska voľného času v prospech tohto chlapca a tak mu otvoril novú perspektívu života. A on sám o tomto stretnutí s bývalým žiakom hovorí toto: „Bola to najkrajšia a najšťastnejšia chvíľa môjho života.“
MY      Opustiť všetko kvôli Kristovi má v sebe čosi bolestivé a trpké. Zrieknuť sa vlastnej vôle a niekedy aj svojich predstáv a plánov – to je vždy bolestivé. No táto bolesť nie je nezmyselná, pretože prináša naplnenie hlavného cieľa ľudského života – lásku k Bohu a spásu duše. Je podobná bolesti pri pôrode – bolesť však pominie a na svete je nový život. Ak sa však napriek tomu ešte stále pýtame: „Čo z toho budem mať, keď opustím všetko...“, potom si spomeňme na šťastie toho učiteľa, ktorého som spomínal. Šťastie, ktoré nás očakáva, keď prijmeme Kristovo pozvanie, nebude šťastím jedného či dvoch okamihoch, ale nepredstaviteľné šťastie, ktoré trvá večne.
ADE      Pre veci tohto sveta dokážeme neraz „opustiť všetko“, aby sme ich dosiahli. Nuž pokúsme sa s Božou pomocou „opustiť všetko“ kvôli Ježišovi Kristovi, aby sme dosiahli „všetko“.

      18. nedeľa po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(2737)
Lk 5, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2662)
Lk 5, 27-39
12.06.2003 | Čítanosť(2402)
Lk 5, 12-16


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet