26.marec 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Všetko, čo sa vzťahuje na Pána Boha, má byť pekné, zbožné. Lebo to je rozhovor s Pánom Bohom, a keď hovoríme s veľkým pánom, snažíme sa s ním pekne hovoriť, aby sa neurazil. A keď tento veľký pán je k nám ešte aj dobrý, to tým viac sa snažíme pekne s ním hovoriť, lebo si to zaslúži. A kto viac dobrého s nami urobil, ako Pán Boh? Kto viac nám dal darov, ako Pán Boh?...“

~Bl. Vasiľ Hopko, biskup~

06.10.2006 - Miron
čítanosť889 reakcie0
(Share 202 0)


Téma: 18. nedeľa po ZSD / Lk 5, 1-11

Myšlienky... 363/2006

      Istý muž našiel v záhradníctve vzácny okrasný stromček, po ktorom už dlho túžil. Bez váhania ho kúpil. Keď prišiel domov, začal premýšľať, kde ho zasadí. Prechádzal sa okolo domu, no žiadne miesto mu nebolo dosť dobré. „Počkám na manželku,“ povedal si. No ani miesto, ktoré ukázala manželka mu nebolo dosť dobré. „Poradím sa ešte s priateľom,“ rozhodol sa počkať na odborníka, ktorý mal zájsť cez víkend. Ani po jeho rade sa nevedel rozhodnúť. Položil stromček na jedno miesto, potom na druhé, tretie... pozeral sa zblízka i zďaleka a uvažoval, kde by sa najlepšie vynímal. Nakoniec sa rozhodol a stromček zasadil. Po týždni však zbadal, že stromček vyschol. Veľmi dlho bol mimo pôdy...
      Duchovné povolanie môže postihnúť podobný osud, ak človek dlho otáľa s rozhodnutím. Nejedno apoštolské povolanie vyšlo nazmar dlhým váhaním, rozmýšľaním, dopytovaním sa na radu. Povolanie si žiada celého človeka, veľkomyseľné srdce, ktoré dokáže všetko obetovať pre Kristovo kráľovstvo, pre duchovné dobro blížnych.
      Túto radikálnosť v odpovedi na Božie volanie zdôraznil Ježiš Kristus v prípade učeníka, ktorý ho žiadal, aby mohol najprv pochovať mŕtveho otca. Ježiš však túto jeho prosbu odmietol (porov. Mt 9, 59-60). Každý odklad totiž môže „pochovať“ dar povolania.
      Veľkým príkladom sú preto pre nás apoštoli Šimon Peter, Jakub a Ján, ktorí na Ježišovo povolanie hneď všetko opustili a išli za ním (porov. Mt 5, 11). Takto by sme mali reagovať na Božie volanie aj my. Nemusíme mať obavu, či ide skutočne o povolanie. To ukáže čas. A keby sme sa aj pomýlili, cesta ktorú medzitým prejdeme, bude celkom určite veľmi užitočná pre rozvoj nášho duchovného života.

      18. nedeľa po ZSD

12.06.2003 | Čítanosť(2706)
Lk 5, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2640)
Lk 5, 27-39
12.06.2003 | Čítanosť(2380)
Lk 5, 12-16


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet